1 – Nejsnazší doprava je autobusem – autobus jede všude, nestojí moc a někdy máte pocit, že si místní matadoři silnic chtějí zkusit jízdu v monopostu formule jedna podle stylu jízdy. Doprava autobusem skýtá i tu výhodu, že nemusíte jako řidiči automobilů myslet na promile v krvi, jízdu vlevo nebo na parkování. Malta je skutečně protkaná sítí autobusových linek.
2 – Oficiální jazykem je angličtina – velmi příjemné je, když všichni mluví anglicky i v té nejzapadlejší dědině na ostrově. Odpadají tak veškeré komunikační šumy a všude se dá dobře dohodnout. Někdy je angličtina až tak britská, že ve finále jsme usoudili, že se musí jednat o Brity trvale žijící na Maltě. Přece jen u Malťanů pocítíte jistý akcent, který je odlišný od toho typicky britského.
3 – Naháněči, jako by nebyli – jistě to znáte, vylezete z letiště a sesype se na vás horda prodejců kdečeho. Na Maltě jsme zaznamenali opravdu jen minimum naháněčů na kdejaký výlet či jinou turistickou past. Pokud nějací jsou, tak mluví obstojně anglicky a nejsou dotěrní. Vždy jsme si vystačili se slovy “No, thank you.” Takže Malta by mohla být vítaným odpočinkem od “Hello my friend” tolik typického pro turistické naháněče.
4 – Jezdí se po anglicku vlevo – to znamená, že budete muset oprášit znalosti jízdy z Anglie nebo jiného státu, kde se jezdí vlevo. Pro pěší to znamená to samé. Dívat se nejdříve doprava, jestli něco nejede. Obecně se pravidla dodržují, ale pořád jsme na jihu Evropy. Takže se běžně troubí, gestikuluje i artikuluje. Všude je hromada malých autíček svištících po lokálních silničkách. Obecně je dopravní situace spíše svízelná.
Čtěte více o Maltě:
5 – Mobilní pokrytí a data – mobilní pokrytí je na Maltě naprosto v pohodě, všude jsme měli dostatečný signál. Někdy by se ovšem kvůli autobusům hodilo mít mobilní data. V nabídce operátora GO je předplacená SIM za 5 EUR s kreditem 5 EUR, ale hlavně 1 GB dat. Což na týden by mělo být doslova moře dat. Koupit se dá na letišti a na dalších místech na Maltě. Na druhou stranu jsme to zvládli i bez dat. Jen s wifi v kavárnách a restauracích. Tudíž, tohle je spíše volitelný bod celého seznamu.
6 – Používejte Google Maps – mapy od Google zde hrály klíčovou úlohu na vyhledávání tras autobusů. Tak jako je pokryto hlavní město ČR – Praha dopravním spojením přímo v Google mapách, stejně tak je pokrytá celá Malta, a tak nalezení vhodné trasy je doslova dílem okamžiku. Pro offline použití není nic jednoduššího, než si trasu vyprintscreenovat do telefonu.
7 – Bookuj, bookuju, bookuješ – Malta je poměrně hodně oblíbená destinace, a tak je potřeba si rezervace jak na Bookingu, tak třeba i na AirBnB zajistit co nejdříve. Mimoto je potřeba rezervovat si vstupenky na některé památky. Přesně to byl důvod, proč jsme se právě nedostali na jednu z památek.
8 – Naturisti, berte nohy na ramena – Malta je silně katolická země, která mezi posledními v Evropě uzákonila rozvody. Katolická víra je zde stále silná, a tak je třeba to respektovat. Na nudapláže lze rovnou zapomenout, dívky bez horního dílu plavek by téměř 100 % vzbudily jisté rozpaky či pohoršení místních. Proto se těchto aktivit na Maltě zdržte.
Odpovědět