Už jsme delší dobu nebyli na žádném pěkném výletu, a tak jsme se rozhodli pro jeden z nejznámějších trailů ve Vancouveru. Jednalo se o výšlap na Grouse Mountain, tomuto výšlapu se říká také Grouse Grind.
Jedná se pouze o výstup ve vzdálenosti 2,9 km, takže na první pohled celkem hračka, co? Smát se už nebudete, když zjistíte, že během těchto pár set metrů nastoupáte 853 výškových metrů. Po celou dobu stoupáte převážně po schodech nebo kamenech. Na stránkách Grouse Mountain jsme našli, že celkový počet schodů je 2 830!
O tom, že půjdu nahoru po schodech jsem věděla, o tom, že má fyzička není zdaleka taková, jako bývala, jsem taky věděla, ale…. fakt jsem netušila, že budu každých pár desítek metrů odpočívat a funět:) Musím uznat, že výstup je to teda celkem náročný. A to obzvlášť pro začátečníky nebo pro lidi, jako jsem já, kteří už dlouhou dobu nic moc nedělali:) Myslím, že je opravdu dobré si rozmyslet, jestli se vám nahoru chce jít nebo nechce, protože když si to v polovině rozmyslíte, cesta dolů je celkem nebezpečná, protože je dost strmá. Po cestě nahoru uvidíte značky 1/4, 2/4, 3/4, které vám ukazují, kde se právě nacházíte, abyste se mohli ještě více naštvat, jak jste mohli ujít fakt tak málo:))
Pavel to vyšel celkem v pohodě, vždycky se čekalo kvůli mně:) Ale aspoň jsem poznala, že bych s tou fyzičkou teda něco dělat měla!
Co dělat nahoře
Když vyjdete nahoru, je tam přímo tzv. Grind Timer, který vám může spočítat, jak rychle jste nahoru šli – nebo i běželi. Existují i tací, kteří nahoru opravdu běží. Klobouk dolů. Doporučený čas pro výšlap (ne běh) je kolem 1,5h – 2h. My jsme se vešli tak akorát do intervalu, i když jsme to přesně neměřili. Jen tak pro zajímavost – mužský rekord výběhu nahoru je 25 minut a ženský 31 minut!
I když to bylo náročné, jedna věc mi vadila trošku víc. Počet lidí jdoucích nahoru byl opravdu neuvěřitelný. Metr před vámi někdo, metro za vámi někdo. Jako fakt šňůra lidí odspodu až nahoru. Ročně si tento výšlap dá více než 100 000 lidí. Doporučuje se jít pouze v období červen – září, protože i v tomto období je na vrcholku ještě trocha sněhu a mimo léto by tak cesta kvůli sněhu mohla být celkem nebezpečná.
Když vyjdete nahoru, jste na Chalet Peak. Odtud je cesta na vrcholek Grouse Mountain obležená samými atrakcemi, jako jsou show s ptáky, řezání dřeva a šplhání po kmeni, můžete vidět 2 živé medvědy (my je bohužel neviděli, protože venku bylo dost horko, tak byli asi schovaní), dále si můžete zajít do malého kina, kde vám promítnou filmy o životě zvířat. Buď můžete ještě kousíček vyšplhat nahoru, nebo se můžete svést malou velmi pomalou lanovkou až na vrchol a užívat si výhledu. My zvolili druhou možnost a nelitovali jsme.
Na vrcholku si pak můžete zaplatit ještě výhled z tzv. Eye of the Wind, což je vlastně takové velké jakoby oko (kabina), do které vás zavřou a vyvezou o několik desítek metrů výše, abyste měli ještě hezčí výhled. Nechtělo se nám platit, takže tohle jsme vynechali:) Jako jedna z atrakcí, která nás fakt zaujala byla Mountain Zipline, na kterou jsme pak ale nešli, protože jak to tak bývá na takových atrakcích – bylo to neuvěřitelné předražené (krátká cesta 70 CAD, dlouhá 109 CAD). Vlastně vás posadí do sedáku, zacvaknou na ocelové lano a vy jedete z jednoho bodu do druhého a „užíváte si“ (jak kdo) rychlost a pocit, že letíte:) Třeba to zkusíme (nebo možná jen Pavel:)) někde jinde.
Když jsme si užili nádherný výhled na hory i na město, vydali jsme se gondolou dolů až na místo, od kterého jsme začali náš výšlap. Cesta dolů po schodech je totiž hodně nebezpečná a zakázaná, takže 99 % lidí jezdí dolů gondolou. Na to, že se mi zvedá žaludek i v těch moderních výtazích, když zastaví, tohle bylo něco pro mě:-D Jsou tam teda jen dva hupy, ale celkem stojí za to.
Výlet jsme si fakt užili, jen by to chtělo trošku méně lidí:)
Odpovědět