Palenque leží asi 9 km od stejnojmenného města ve státě Chiapas poměrně asi pět hodin na jih od Campeche. Město nás ohromilo nejen svými stavbami, ale i atmosférou díky lokaci v kopcovitějším terénu vytrženým z opravdové džungle.
Palenque pro mě bylo víceméně to, proč jsem do Mexika, potažmo na Yukatánský poloostrov jel. A naprosto splnilo moje očekávání. Výchozím bodem pro objevování těchto ruin je, jak už jsme zmínili, stejnojmenné město Palenque. To poskytne všem cestovatelům dobrou základnu pro objevování okolí – banka, prádelna, hotely, samoobsluha, hospody, pekárna, etc.
Na ruiny se můžete vydat prakticky třemi způsoby – taxíkem, colectivos nebo pěšky. Taxík je nejdražší varianta, zato nejpohodlnější. Cenu neznáme, neboť jsme jeli s colectivos cca. za 35 pesos na hlavu jeden směr. Rovnou z auta u brány zaplatíte vstupenky, už si nepamatuji kolik to bylo, ale myslím si, že to bylo okolo 50 pesos. Nic výrazně zásadního. Pěšky se tam taky dostanete, ale je to 9 km jen ke vstupu a vzhledem k tomu že na většinu chrámů a staveb se můžete vydat až na vrchol, tak to je spíše pro pokročilé. Colectivos jezdí dost často, tipnul bych každých 15 minut sem a tam. Po uzavření ruin si musíte držet palce, abyste ještě někoho chytli, jinak si dáte nedobrovolně zmíněných několik kilometrů zpět do města.
O samotných ruinách Palenque
Samotné ruiny jsou vzdáleny jen několik desítek metrů a hned od začátku uvidíte tři hlavní chrámy a rozlehlý palác. V největším chrámu našli archeologové pohřbeného největšího vládce Palenque – Pakala. Se svými dvěma syny vládl skoro jedno století Palenque. Palenque jako takové není větší, monumentálnější, ale je prvním doloženým dokladem o tom, že chrámy byly používány víceúčelově. Právě jako hlavní chrám – Chrám Nápisů – jako pohřebiště pro vládce Pakala a jako klasické božiště. Od té doby se nemluví jen o mayských stavbách, ale lépe o „strukturách“, které mohly mít více účelů. Chrám Nápisů je velmi bohatě zdoben hieroglyfickými nápisy zachycující události a historii Palenque. Tento souvislý zápis patří svou délkou hned za nejdelší objevený mayský text v Copánu.
V komplexu je toho vidět hodně. Kromě hlavního paláce a tří chrámů ještě tzv. Skupina Chrámů kříže – Chrám Slunce, Chrám Kříže a Chrám Tepaného Kříže. Podstatný v Palenque je také akvadukt přivádějící vodu do města. Vzhledem k faktu, že v Palenque dosud bylo odkryto maximálně 10 % celého města, možná nás v budoucnu čekají další nálezy a sláva Palenque povstane z popela. Nepodařilo se nám zjistit, jestli průzkum a odkrývání pokračuje, nicméně první objevitelé v Palenque se objevili již na konci devatenáctého století. Takže to nějaký ten čas jistě trvat bude.
Strávili jsme na památkách asi tak 3,5 hodiny prohlížením a fotografováním. Bohužel většinu času s jemným deštěm. Po vstupu si nezapomeňte nechat lístky, protože se vám budou hodit v muzeu, blízko druhého východu blíže k městu Palenque. U paláce překročíte akvadukt a vydáte se doleva podél akvaduktu. Stezka vás přivede k malému vodopádu a druhému východu ven. Mnohem blíže k muzeu. Vše je značeno, takže je těžké muzeum minout. A byla by to věčná škoda.
Muzeum – Pakalův sarkofág
V muzeu je vystavena hromada artefaktů, rytin, nástěnných výzdob, předmětů z Palenque, ale jedna z nich je unikátní. Jedná se o sarkofág vládce Pakala, a také jeho pohřební maska a další předměty. Bohužel si budete prohlížet kopii sarkofágu, originál je v Ciudad de Mexico skryt dlouhá léta před zraky turistů i odborníků. Ale i tak je to velmi zdobně vyrobený předmět s mnoha znaky a symboly mayských božstev, pohledu na koloběh života, apod.
Thanks buddy! We are doing our best to bring interesting stuff to our blog!
Just amazing all the pics! Congrats!!!