Ve Vancouveru jsme navštívili světově známou klasickou čínskou zahradu, první která byla vybudována mimo území Číny. Hlavním úkolem zahrady je postavit „most“ mezi západní a východní kulturou. Mimochodem asijská populace je ve Vancouveru možná více, než silná.
Zahrada byla postavena v letech 1981 až 1986 pod dohledem architekta přímo z Číny. Kromě vody a rostlin je veškeré vybavení bylo dovezeno z Číny a pro stavbu byly použity tradiční metody a postupy bez použití moderního nářadí, jako třeba vrtačka.
Během prohlídky jsme se dozvěděli něco málo o filozofii čínské tradiční zahrady a jejím smyslu. Zahrada náležela většinou k domu učedníka (scholar). Ve staré Číně byl scholar v hierarchii společnosti velmi vysoce postavenou osobou a pomáhal císařovi s rozhodnutími a vlastně řízením celé země.
Celá zahrada se řídí filozofií Jin-Jang. Jin je tmavý element, ženský element, spojený s nocí. Kdežto Jang je mužský, světlý, aktivní, veselý korespondující se dnem.
Symbolika Jin-Jang je vyjádřena v celé zahradě. Na zemi – způsobem uspořádání podlahy, volbou rostlin, volbou kamenů. Více si můžete vyhledat zde:
K zahradě přiléhá později zbudovaný park se stejným názvem. Fotografie z něj jsou ve stejném albu jako celá zahrada. Samotnou zahradu najdete ve Vancouveru v Chinatown. Nejblíže SkyTrain station – Stadium ChinaTown.
Odpovědět