Kilkenny patří z historického hlediska mezi jedno z nejzajímavějších míst na jihu Irska pro svou zachovalou orientaci historických budov v původním stavu z dob středověku. V městečku v hrabství Kilkenny žije cca 24 tisíc obyvatel a je oblíbeným výchozím bodem i pro objevování okolních městeček a vesnic.
Asi nejpohodlněji se do Kilkenny dá dostat přímo vlakem. Vlak jezdí denně z dublinského nádraží Heuston a doveze vás kousek od centra městečka. Do Kilkenny jsme dorazili asi tak někdy před polednem. A jestli neděle v Howthu byla větrná, tak pondělí v Kilkenny bylo deštivé. A pokud jsem se někde zmiňoval o přeháňkách, tak v Kilkenny jsme měli tu čest pochodovat do hotelu za deštivé bouře.
Celou cestu slušně pršelo a taky dost foukalo. Až na recepci v hotelu (hotel se jmenoval Kilkenny House Hotel a byl to takový příjemný hotýlek) se jmenoval , kde jsme byli ubytováni, jsme se dozvěděli, že tento den se očekává bouře a ani Irové se moc ven nehrnuli. Což v zemi, kde déšť není výmluva něco nedělat, mělo již jistou váhu.
Inu, kdo jiný mohl navečer vyrazit do města na pivko než Češi. :) Ano, hádáte správně, já a Katka i když pršelo jak z konve, jsme šli na pivko do města za bouře ve státní svátek (když nás viděl recepční a zároveň asi majitel v jedné osobě, tak nám půjčil obří deštník).
Naštěstí se to během večera uklidnilo a než jsme došli asi 25 minut do centra Kilkenny, tak překvapivě z ničeho nic přestalo pršet. Dali jsme v populární hospodě Brewery Corner dvě pivka z O’hara’s Brewing Company, což je menší lokální pivovar z Carlow. To je město zhruba někde mezi Dublinem a Kilkenny, které jsme nenavštívili, ale pro našince se naskýtá možnost navštívit právě tamní pivovar.
O’hara’s Brewing Company produkuje řadu piv. Stout, Red Ale, Lager, IPA a další. My jsme ochutnali Red Ale a Katka raději zvolila Lager. Mně moc tolik nechutnal, zato Katce ano a já byl zase spokojený se svým Red Alem.
Kolem a kolem musíme říct, že by návštěva tamního pivovaru mohla stát za to. Hodinová prohlídka stojí 10,50 EUR a trvá asi hodinu. (bližší detaily na webu pivovaru).
Kilkenny: středověká vesnice
Ráno jsme se nasnídali a rychle utíkali zase do města. Už tolik nepršelo, a tak jsme měli možnost se více porozhlédnout. První co jsme navštívili byla katedrála Sv. Canice. Ta se pyšní 31 metrů vysokou věží, která se jako jedna ze dvou v celém Irsku dá použít k pěkným výhledům. U ostatních vnitřní dřevěné vybavení neodolalo zubu času. Například ta na Rock of Cashel se zbortila, protože dřev uvnitř věže kompletně shnilo.
Mimoto vevnitř najdete ukázku precizní práce místních kameníků s velmi známým Kilkennským mramorem. My jsme si katedrálu prohlédli jen zvenku a pokračovali dále do centra města.
Ve městě na každém kroku můžete vidět pozůstatky středověkého opevnění. Např. když přecházíte most, tak na jeho vnější straně od centra je na zemi vyznačena, kudy v minulosti vedla městská zeď, která byla opravdu masivní. To nás v ČR zase tak nepřekvapí, ale z vlastní zkušenosti víme, že metr a půl tlustá hradba nebyla tolik typický výjev z historie.
Naše kroky se dále ubíraly ke katedrále sv. Marie (St. Mary Cathedral), která působí honosnějším dojmem než předchozí katedrála. No a nakonec trošku se štěstím jsme našli Black Abbey, tedy „Černé Opatství“. To bylo menší a roztomilejší.
Předposlední výrazná stavba ve městě je dozajista Kilkennský hrad (Kilkenny Castle). Hrad je možné si prohlídnout i zevnitř, my jsme se spokojili pouze s jeho vizuální podobou zvenku s přiléhajícím parkem a pěknou zahradou. Jedna stěna hradu kompletně chybí. Zbořil ji při dobývání Oliver Cromwell v 50. letech 17. století. Ale kdybych si to nepřečetl, ani by mi tam ta zeď nechyběla.
Na samotný konec jsme si nechali celkem nevýraznou budovu radnice. Ta byla používána po dlouhou dobu pro různé účely jako výběr daní, celnice, soud nebo věznice. Naše srdce si ovšem příliš nezískala.
Kilkenny: Pivovar Smithwick’s
Pivovar jsme popravdě objevili opravdu náhodou v turistickém centru Kilkenny a jsme moc rádi, že se to tak stalo. O to větší nadšení zavládlo když jsme zjistili, že nabízí také možnost projít si historickou budovu pivovaru. Vaření piva v Kilkenny sahá až do hlubokého středověku ve 12. století, kdy chytří mniši objevili způsob, jak vyrobit pivo.
Historie Smithwick’s Brewery sahá až do roku 1710 a jedná se tak o nejstarší pivovar na území Irska vůbec. Je starší než Guinness a to samozřejmě pán nebo paní při prohlídce několikrát hrdě zmíní. Pravdou je, že Guinness Smithwick’s koupil, ale jeho tradiční výrobu zachoval.
Tradičním výrobkem Smithwick’s je do třešňova zbarvený Red Ale s příjemnou chutí a jemnou pěnou. Rozdíl mezi stoutem a Ale je v použitém objemu praženého sladu. Guinness ho používá ve várce kolem 10 % a Smithwick’s „pouze“ 5 %.
Ani Smithwick’s nezůstává ve vývoji pozadu a kromě svého Red Ale nabízí klasické IPA, kterému přezdívají „blonde“. A také dva „speciály“ podle ročního období – Long Summer a Winter Spirit.
Závěr prohlídky je zakončen v tasting roomu, kde vám průvodce načepuje perfektní pintu tradičního Red Ale a bude vám vyprávět něco i o správném způsobu čepování jejich piva, které se skutečně liší od „naší české“ hladinky, šnytu, mlíka i čochtana. Nejsem expert a nerozuměl jsem přesně, ale pinta se načepuje asi ze tří čtvrtin a nechá se chvílí stát, přitom se pípou tahá k sobě, aby pivo teklo proudem.
Po chvíli se sklenice znovu vezme a začne se dočepovávat odtažením pípy od sebe, kdy se do již načepovaného piva přivádí pivo, které pěkně pění a dotvoří tak tenkou vrstvu jemné pěny.
Každopádně je to zážitek zase objevovat další z mnoha pivovarů. Baví nás to, protože každý pivovar je jiný a minimálně voda v daném místě je „lokální“ takže chuť může být nezaměnitelná.
Prohlídku pivovaru můžete absolvovat každý den od 10 hodin do 6 hodin, kdy poslední prohlídka začíná v pět hodin. Lístky stojí pro jednoho 12 EUR a i zde se vyplatí udělat nákup lístku online, kde dostanete 10 % slevu na vstupné.
Odpovědět