Poslední dobou při návštěvách lezeckých center pozoruji vzrůstající zájem o adrenalinový sport jménem sportovní horolezectví. K tomuto hezkému sportu potřebujete i nějaké to vybavení – sedák, lezečky, maglajz no a taky lano. A o lanu bude řeč právě dnes – jmenuje se Tendon Master 9,7 mm Complete Shield.
Předtím, než jsem vybral lano, stanovil jsem si svoje vlastní požadavky – lehčí, odolné vůči horšímu zacházení, kompatibilní s GriGri a s délkou alespoň 50 metrů. To vše bez kompromisů splnilo lano Tendon Master 9,7 mm Complete Shield.
Ukrývá v sobě jednu z nejmodernějších technologií výroby lan. Aby ne, Tendon je porevolučním pokračovatelem tradice výroby českých lan, firmy Lanex, která vznikla za bývalého režimu s odkazem na výrobu lan sahající několik staletí do minulosti, kdy provaznictví bylo v Čechách ohroženým řemeslem.
Pro příznivce českých výrobků můžu zmínit, že Tendon se vyrábí v České republice a koupí podpoříte českého výrobce.
Jedná se, jak už název napovídá, o jednoduché dynamické lano s tloušťkou 9,7 mm, které se hodí jak pro sportovní lezení na stěnách, tak na skalách. Lano se nabízí v délkách od 30 metrů až po 200 metrové varianty.
Pro lezce v českých podmínkách s úmyslem vydat se jak na skálu, tak na umělou stěnu, bude ideální délka ve variantě 50 m, 60 m nebo 70 m. Čím více času ve skalách, tím lepší je mít lano delší. Já zvolil 50 m, protože drtivou většinu času trávím na umělé stěně a tato délka splňuje minimum i pro nejvyšší umělou stěnu v ČR. Zároveň však chci tento poměr začít narovnávat.
Jeden metr lana váží 61 gramů. tzn. váha celého lana (varianta 50 metrů) váží něco přes 3 kg. Jedná se tak o lehčí lano a to se bude hodit kdykoliv budete delší dobu pochodovat k nástupu do cest. Nebo jen samotná manipulace s lanem bude snazší.
Lano má úpravu “Complete Shield”. To v případě Tendonu znamená, že již při splétání lana dochází k nanášení kapek teflonu na oplet i jádro lana. Lanu se tak zvyšuje odolnost proti oděru, prachu a vodě. Tím získává výrobek ještě delší životnost.
U lezení indoor to tak nějak ztrácí význam, ale u lezců kombinující oboje lezení jak indoor, tak outdoor, už to může hrát roli.
Lano má ještě dvě drobnosti, které zvyšují pohodlnost a bezpečnost práce – jednak konce obou stran lana jsou vyvedeny do malé špičky tudíž je s ním o fous jednodušší manipulace při prostrkávání sedákem nebo osmou. Druhou drobností zvyšující bezpečnost je výrazné značení poloviny lana. To se hodí jak lezci, tak jističi.
Lano už s jistou dávkou samozřejmosti splňuje evropské normy i normy Mezinárodní unie lezeckých asociací (UIAA).
Níže si můžete prohlédnout ještě další technické vlastnosti zmiňovaného lana.
Moje zkušenost s lanem za prvních několik měsíců používání lana je velmi pozitivní. Pozitivně hodnotím hlavně tloušťku lana. Velmi jednoduchá je manipulace s klasickými kyblíky. Měl jsem možnost pracovat i s lany tloušťky přes 10 milimetrů a při posunu opletu byla manipulace velmi nepohodlná. Zkrátka lano šlo těžko protáhnout jistítkem a to mám slušný, velmi lehký a univerzální ATC kýbl.
Na druhou stranu užší lano rychleji projíždí jístítkem a proto vyžaduje určitou obezřetnost nebo zkušenost jističe při spouštění lezce a při samotném chytání pádů.
Tomu je ze začátku dobré věnovat pozornost, pokud uživatel předtím používal silnější lana. Jinak lano se nijak nekroutí, ani nijak nezašmodrchává nad míru běžnou u ostatních lan.
K samotnému lanu dostanete praktický obal na lano. To je příjemné, ale není příliš kvalitní. Po měsíci se i roztrhl. Není to žádná tragédie. Ale je jasné, že časem dojde na obměnu za jiný obal, který bude chránit lano před nečistotami, slunečním svitem a prachem.
Požádal jsem svého kamaráda Martina Olivu, který se dlouhodobě věnuje horolezectví o komentář k tomuto výbornému lanu, které sám dlouhá léta používá. Martin se skalám, umělé stěně i boulderingu věnuje 11 let.
Názor Martina Olivy
Sbatuzkem.cz: Martine, s lanem Master máš několikaleté zkušenosti. Komu bys ho, když to zpětně zhodnotíš, doporučil a na jakou aktivitu?
Martin Oliva: Domnívám se, že se jedná o univerzální lano, se kterým se výborně leze jak na skalách tak i na umělých stěnách. Díky průměru 9,7 mm je dostatečně lehké pro výkonnostní lezce, na druhou stranu se s ním dobře pracuje i začátečníkům, kteří se tenkého “rychlého” lana často bojí. Pro absolutní začátečníky lezoucí jen na umělé stěně nicméně zřejmě bude vhodnější lano s mírně větším průměrem, na druhou stranu výborní lezci se zálibou v onsightování dlouhých vytrvalostních cest zřejmě raději sáhnou po laně tenčím a o pár gramů lehčím.
Sbatuzkem.cz: Jakou délku sis pro sebe kupoval a proč? Koupil bys znovu stejnou?
Martin Oliva: S lanem v současné době nejčastěji lezu v německé Frankenjuře, do které zpravidla bohatě stačí 60m verze. Pro vyznavače dlouhých vytrvalostních “dard” ve francouzských nebo španělských převisech bych ale doporučil 70m nebo 80m verzi – s šedesátkou si tam při slanění nebo spouštění z vylezené cesty často nevystačíte a musíte přesedat u borháku nebo nýtu.
Sbatuzkem.cz: Co nějaká konkurence Tendonu, doporučil bys i nějaké jiné lano od jiného výrobce, které se vlastnostmi bude dost blížit?
Martin Oliva: Osobní zkušenosti mám také s parametry velmi podobným lanem Booster od francouzské firmy Beal. S Boosterem jsem byl také velmi spokojen, mám nicméně pocit, že oproti popisovanému Masteru má Booster trošku nižší životnost.
Sbatuzkem.cz: Zmínil si lana Beal, která nabízí i úpravu Unicore (Unicore – je technologie zabraňující posunu opletu při jeho poškození a následném přetržení), pro koho má smysl si takové lano pořídit?
Martin Oliva: Lana s technologií Unicore by teoreticky měla mít větší životnost, než lana vyráběná tradiční technologií, a proto se hodí zejména do situací, kde lano dostává pořádně zabrat – příkladem může být třeba lezení na písku nebo na umělé stěně. Lana s technologií Unicore jsou samozřejmě vhodná také pro všechny lezce, kteří milují technické novinky… :-)
Sbatuzkem.cz: Myslíš si, že Tendon patří mezi světovou špičku v lanech? Nebo bys pro “maximální výkon” šáhnul po jiném výrobci?
Martin Oliva: Tendon mezi špičku bezesporu patří a domnívám se, že v poměru cena/výkon český výrobce jednoznačně vítězí.
Lano Tendon Master 9,7 mm Complete Shield si můžete objednat ve všech délkách např. v eshopu Hanibal.
Alternativy nad kterými lze také uvažovat:
Líbí se vám recenze? Ale chybí v ní něco co považujete za podstatné ? Napište nám do komentáře. Nebo se chcete na něco zeptat? Taktéž rádi odpovíme v komentářích. Sdílejte ji klidně i na svém Facebooku nebo Twitteru.
Odpovědět