Jeskyně v oblasti Postojna mi doslova vyrazily dech. Nikdy jsem netušil, jak mě nadchne podzemí, stalagmity, stalaktity a další útvary, které v jeskyních také uvidíte. Jeskyně v Postojna jsou doslova jiný svět.
Cesta k jeskyním v Postojna
Do jeskyní v Postojna zamíří ročně několik milionů návštěvníků. Tomu odpovídá i vybavení v okolí vstupu do jeskyně. Velké parkoviště (celkem asi 3), informační centrum, velké pokladny a dokonce i hotel. My jsme se k jeskyním vypravili od Koperu, kde jsme spali. Po dálnici je to otázka 50 minut až hodiny jízdy směrem na Lublaň. Jeskyně se díky dobrému značení dají minout jen těžko (sjezd 41 – Postojna, jama-grotte-cave ve směru na Lublaň).
Praktické informace, ceny
Na příjezdu vás přivítá placené parkoviště, kde zanecháte vůz a vydáte se již pěšky k nedalekým informacím a pokladnám. Ceny nejsou vskutku lidové a jednoznačně tohle byla ta nejdražší návštěva za celou naší týdenní návštěvu ve Slovinsku. Na druhou stranu musím říct a uznat, že to bylo za dlouho velmi dobře vynaložených několik desítek eur.
Vstupné, jak už jsem předestřel, není nízké. Ale i tak velmi doporučujeme navštívit tyto jeskyně. Nepatrně ušetřit lze na balíčkovém systému – když nakoupíte více vstupů dohromady, několik eur ušetříte. My jsme například koupili balíček pro návštěvu jeskyně Postojna a také Predjamského hradu (Grad Predjama). Tato vstupenka pro jednu dospělou osobu stojí 31,90 eur. Odděleně by vyšly vstupenky o něco dráž. Například vstupenka pro dospělého jen do jeskyně stojí 23,90 eur a vstupenka jen na hrad stojí 11,90 eur. Dostupné jsou pochopitelně i další balíčky, rodinné balíčky apod. Detailní informace najdete na stránkách jeskyní v Postojné. U kasy jsou připraveni na téměř všechny typy plateb od hotovosti po platby kartou Visa, Mastercard, DinersClub, apod.
UŽITEČNÝ TIP – do jeskyní jděte ve slunečný den brzy ráno nebo pozdě odpoledne. Jak už to tak bývá, pokud slunce svítí nad Jadranem, není nic hezčího než se jít koupat. Naopak, pokud slunce zmizí za mraky, hledají všichni alternativní využití času – proto “obětujte” jeden slunečný den a vyrazte do jeskyní. V létě se tak vyhnete největším davům. Taktéž běžte na první nebo druhý prohlídkový čas v 9 nebo 10 hodin. Vaše skupinka bude o něco menší než v exponovaných časech před obědem a dále. Pokud je chcete stihnout, jděte na kasu o půl hodiny dříve, protože od 8:50 se prodávají lístky již jen na prohlídkový čas 10:00 z důvodu organizace. Nezapomeňte si na webu také ověřit, v kterých hodinách se prohlídky konají, protože se liší měsíc od měsíce. Nicméně, jeskyně jsou přístupné celoročně.
Na prohlídku se nezapomeňte teple obléct. V jeskyni budete určitě cca hodinu a půl a teploty v jeskyni jsou celoročně nízké a stabilní (mezi 8 a 10 stupni Celsia). Já jsem měl uzavřené boty, dlouhé kalhoty, tričko, fleece mikinu a batoh na zádech a bylo mi akorát. Katka měla ještě bundu a asi jí teplo dvakrát nebylo.
Jeskyně Postojna
Jeskyně v Postojna je, i co se světové významu týče, velmi známá. Patří mezi největší jeskynní komplexy vůbec. Posuďte sami – celý systém jeskynních síní a chodeb čítá přes 24 kilometrů a největší síň je tak obrovská, že se v ní dají pořádat koncerty, což se skutečně také děje. Na pěší trasu (1,5 km) nejhezčími částmi jeskyně se musíte vydat vláčkem, který vás deset minut veze do nitra jeskyní (cca 3,5 km jízdy tam).
Na jeskyni je patrná i historie tohoto místa. Jeskyně, jak už to tak bývá, se v době nebezpečí stává úkrytem. To se stalo osudným německé armádě za druhé světové války. Skladovali zde zásoby ropy, ovšem netušili, že slovinští partyzáni, kteří velmi dobře znali svojí zem, znali alternativní cestu do jeskyně a zapálili německé zásoby. Pozůstatky u výstupu uvidíte sami. Stěny jsou dodnes černé od kouře.
Zajímavá je jeskyně i z biologického hlediska. Žije tam jedno zvíře, které jinde neuvidíte. Jedná se o endemitického obojživelníka Maceráta jeskynního. Nikde jinde na světě tento živočich nežije. Při prohlídce jeskyně si budete moci toto zvíře prohlídnout.
Informace, které získáte od průvodce, vám doslova vyrazí dech. Jako perličku můžeme uvést, že jeden ze stalagmitů roste jen 1 mm za 100 let. Až uvidíte jak je daný útvar veliký, pochopíte v jak starém prostředí se pohybujete.
Predjamský hrad (Grad Predjama)
Po prohlídce se přesuňte jen několik kilometrů za jeskyni Postojna. Najdete zde další z místních lákadel. Parkování je zdarma a příjemné je, že audio průvodce je v češtině, takže všem zastavením na hradě, kterých je do 30, budete perfektně rozumět.
Predjamský hrad je největším hradem vestavěným do kamenného převisu ve skále. Díky této jedinečnosti je zapsaný v Guinnessově knize rekordů. Tudíž je to zážitek historický, architektonický, ale i rekordní. Hrad obýval jeden ze známějších Slovinců své doby Erasmus Jamský. Po jeho smrti padl hrad pod cizí nadvládu a několikrát změnil majitele. Po druhé světové válce byl znárodněn a tento stav setrvá dodnes.
Z toho tepla nám už začalo taky trošku hrabat. :)
Odpovědět