Je hned několik možností, jak jít na hledání práce ve Vancouveru.
- Postup, který tady spousta lidí radí, je obcházet osobně jednotlivé restaurace, obchůdky, kavárny, prostě všechno, na co narazíte. Na začátku není snadné vejít do restaurace a zeptat se, jestli zrovna někoho nehledají a představit se, ale po čase si docela zvyknete:) Co víme od jiných lidí, dříve to tady fungovalo hlavně takto, tedy prostě se jít osobně představit. Postupem času se to v určitých kavárnách a marketech mění a už také přecházejí na online žádosti o práci.
- Další možností je najet na stránku Craigslist, kde najdete několik desítek pracovních nabídek denně. Většinou se tu hledají noví uklízeči, servírky, hostesky, roznašeči jídel, myči nádobí – prostě většinou se to točí kolem pohostinství. Můžete zde najít i administrativní práce, malíře pokojů, prostě od každého něco.
- Existují i další internetové stránky, kde můžete najít práci. Podle mého názoru jsou víc zaměřené už na „lepší“ pozice, než je třeba pomoc v kuchyni. Nechci žádnou pozici dehonestovat, jen chci říct, že na těchto stránkách se najde více pozic do kanceláří. Jedná se o stránky Indeed, Monster, Wowjobs.
- Také existuje skupina na Facebooku (Češi ve Vancouveru), kde se dozvíte spoustu zajímavých informací a někdy se objeví i nabídky práce. Je samozřejmě dobré, když i vy máte nějakou nabídku, vložit to tam :)
- A pak existují zdroje nabídek, které jsou běžně využívané i u nás:
- když chcete dělat v konkrétní společnosti (Starbucks, Tim Horton,…), stačí jít přímo na konkrétní stránky společnosti a zažádat přímo tam.
- Někdy se hodí stát se fanouškem společnosti na Facebooku (taky dost postují pracovní nabídky),
- no a v neposlední řadě by mohl pomoct i Linkedin.
- Nejlepší možnost je samozřejmě ta, když někoho znáte a on vás může doporučit. Vždycky to ale neznamená, že vás taky vezmou autoomaticky :)
Takže hodně štěstí těm, co sem také jedou :) V dalším díle popíšu, jak zatím probíhaly mé pohovory a na co se třeba nejvíce ptají. Nemůžu to samozřejmě generalizovat, ale napíšu alespoň vlastní zkušenost pro inspiraci.
Ahoj, myslím, že pobyt zde zužitkováváme docela dobře. Oba jsme se posunuli z levelu FCE na přípravu na CAE. Čas trávíme ve škole, protože jsme to tak chtěli udělat od samého začátku. Naučit se nové věci nebo zlomit zažité špatné větné stavby a návyky. Souhlasíme, že certifikát je důležitý, ale pořád ho vnímáme jako ověření úrovně angličtiny v tom okamžiku složení zkoušky. Preferujeme pohovor v angličtině ať HR posoudí sám zda člověk je schopný mluvit nebo ne namísto prosté akceptace certifikátu.
Ano, píšeme jen to s čím máme zkušenosti a jaké máme zkušenosti, cizí zkušenosti napsat nemůžeme, protože je opravdu nemáme.
Ano, když budeš mít plat 1500 CAD a pojedeš sama tak to není na žádné užívání. Pravděpodobně reaguješ na náš článek na toto téma, kde jsme jasně řekli, že to je kalkulované pro dva lidi na základě prvních zkušeností. Tudíž z toho implikací je jasné, že jeden člověk bude mít jeden plat, ale náklady zůstanou zhruba na stejné úrovni. Neviděli jsme problém inkorporovat do textu tuto jednoduchou implikaci.
Ano, working holiday je skutečně na jeden rok a je to krátká doba, ale s pomocí zaměstnavatele lze zůstat na další rok když zažádáme včas.
Děkujeme za přání a taky přejeme hodně zdaru !! :)
Ahoj. Chtela bych se zeptat, proc pobyt v Kanade na zamereni anglictiny trochu vic nezuzitkujete – proc travite cas ucenim anglictiny a pripravnymi kurzy na testy, kdyz je nezakoncite zkouskou. V pracovnim rustu je plus, ze se budete moct domluvit anglicky, ale certifikat je dulezity. V Evrope je znamejsi TOEFL, pro emigraci, pro skoly v Kanade je na prvnim miste IELTS. Vase nazory prezentujete jako rady, nejsou to dobre rady bohuzel, nepisete vsechny moznosti, jen to, s cim mate zkusenosti. To jsou Vase zkusenosti, ne souhrnne informace. Napr. kdyz budu mit plat cca 1500 cad netto pro jednoho za mesic, tak vyziju, ale neusetrim na cestovani, nevyzkousim ruzne restaurace, neuzivim auto a jeho pojisteni a jine zazitky. Nevyuziju vsech moznosti, co mi Kanada a Vancouver nabizi. Ok, kdyz jste dva, vydelavate oba, jeden plat je na naklady, druhej se usetri, ale vetsina Cechu tam jede sam za sebe a bude si myslet, ze ten plat je ok. A 1 rok pobytu je opravdu kratka doba, rozkoukate se a supajda nazpet, protoze WHS konci. Preji hodne zdaru, at Kanada splni Vase upjaty predstavy.
AHoj, díky za komentář. Ono tu takové základní představení je, ale je trochu bokem – http://www.kanadaonline.cz/o-nas/autori/ Věk bys mohla odhadnout podle fotek, zase tak těžký to není. :) Jeli jsme na Working Holiday víza. A co se týče práce já jsem pracoval v brokerské společnosti a Katka pracovala ve společnosti na výzkum pojistného trhu.
Pokud LMO získáš tak myslím, že to nebude těžké se sem přesunout. O autě zatím přemýšlíme, finišovat zde bysme měli v zimě a neradi cestujeme v zimě takže uvidíme jak to s autem dopadne.
Díky za připomínku, asi to trošku zvýrazníme tyhle informace. :) Good luck with LMO!
Ahoj, precetla jsem Vas blog, urcite je prinosny. Chybi mi tady ale zakladni vec – Vaše osobní představení, co jste zač, věk, co jste vystudovaní v ČR a co jste v delali za job, na jaky visa letite do Kanady, jak dlouho chcete zustat – to mě zajímá a nevyčetla jsem to z Vašeho psaní bohužel. My žily ve Vancouveru 3 roky, nyní jsme v ČR a plánujeme se vrátit natrvalo do Kanady přes LMO. Držím palce a ps: kupte si co nejrychleji auto, není drahé a ve dvou lidech to vyjde levnějc :-). Helena