Vyrazili jsme na několik dní do naší tolik oblíbené oblasti jižních Čech, abychom naší nové roční člence týmu ukázali, kde to máme rádi. Černé a Čertovo jezero jsme navštívili během prvních dvou dnů.
Ubytování jsme měli zařízeno kousek od Železné Rudy (o ubytování budeme psát v samostatném článku), odkud jsme vyjížděli na výlety buď autem nebo vlakem. Tentokrát jsme se rozhodli, že pár dní volna strávíme opravdu pomalým tempem a nebudeme to přehánět s počty kilometrů nebo počty navštívených míst a uvidíme, jak to s ročním šídlem zvládneme.
Špičácké sedlo – Černé jezero
Již delší dobu jsme měli v seznamu míst i největší ledovcové jezero na Šumavě – Černé jezero. Z různých zdrojů jsme věděli, že k němu vede asfaltka, takže to zvládneme i s kočárkem.
Autem jsme dorazili na parkoviště Špičácké sedlo a odtud vyrazili po žluté turistické trase přímo k Černému jezeru. Cesta tam je dlouhá cca 3,5 km, takže ji zvládnou i děti buď pěšky, na odrážedle nebo v kočárku. Poslední 0,5 km se trošku stoupá do kopce.
Pohled na jezero je moc pěkný. Dá se jít i kousek podél jeho břehu, ale obejít se myslím nedá (rozhodně ne s kočárkem). My jsme se tedy otočili a vrátili jsme se stejnou cestou k autu zpět. Cesta tam i zpátky nám celkem pomalým tempem trvala cca 2 hodiny.
Špičák – Čertovo jezero
K Černému i Čertovu jezeru se dá samozřejmě dojít během jednoho výletu, ale my jsme z různých zdrojů na webu věděli, že cesta z Černého jezera na Čertovo jezera není vhodná pro kočárek, resp. musel by se pořád nosit, což nedává smysl. Výlet jsme si tedy rozdělili a druhý den jsme vyrazili k Čertovu jezeru. Z původního plánu dojet autem na Špičák sešlo, protože nám hned první den dovolené auto skončilo v servisu:))
Vlakem a lanovkou
Alternativa se nám nakonec moc líbila, ačkoliv jsme si docela mákli:) Vyrazili jsme z našeho penzionu pěšky do Železné Rudy, kde jsme sedli na vlak směr Špičák. Magdína jsme měli tentokrát v nosítku, takže jsme nemuseli řešit, jestli se vůbec s kočárkem vlezeme do malého osobního vlaku (mám pocit, že bychom se tam opravdu nevešli). Ve stanici Špičák jsme si dali oběd přímo v restauraci na vlakovém nádraží a byli jsme příjemně překvapeni jak jídlem, tak například i tím, že tam byl k dispozici i přebalovací pult.
Z restaurace jsme vyrazili k lanovce a jako pořádní turisti jsme se nechali vyvézt na Špičák:) Zpáteční jízdenka lanovkou stála v době psaní článku 200 Kč pro dospělého.
Samotná trasa – strmé klesání a stoupání
Na vrcholu najdete pěknou rozhlednu, na kterou je volný vstup. Vedle rozhledny najdete toi toi, občerstvení a skluzavku pro děti.
Pokochali jsme se na rozhledně a vydali jsme se k Čertovu jezeru, které je ze Špičáku vzdálené cca 2,5 km. Po pravdě jsem se úplně nepodívala na převýšení, tak jsem byla po cestě trošku překvapená. O to víc, že mi neplánovaně dítě usnulo v nosítku na břiše a nestihla jsem si ho přendat na záda. Takže těch 8 kg na břiše mi z kopce dolů a pak zpět na Špičák dalo lehce zabrat:)
Po cestě zpět jsme potkali nějaké šílence, kteří do toho krpálu tlačili kočár a nevypadali úplně nadšeně. Neumím si představit, že bychom touto cestou táhli kočár – ne tím, že by ta cesta nebyla pro kočárek vhodná, ale spíš tím převýšením. Za nosítko jsem v tu chvíli byla opravdu vděčná.
U Čertova jezera bylo moc pěkně, až na ty houfy lidí samozřejmě. Štěstí bylo alespoň to, že nebylo zase takové horko, tak tam ještě nebylo tolik lidí, co obvykle. Bohužel stále nechápeme, že ačkoliv lidé vědí, že se jedná o Národní přírodní rezervaci, v jezeře se rochní nebo přímo koupají. Všude je přísný zákaz a stejně tam lidé lezou.
K oběma jezerům během jednoho výletu
My jsme se vydali z Čertova jezera zpátky na Špičák, ale kdo by chtěl zvládnout Černé i Čertovo jezero během jednoho výletu, i to samozřejmě lze. Stačí se vydat od Čertova jezera po červené turistické značce k Černému jezeru (2,5 km strmé stoupání i klesání).