Barcelona je živelné město plné neuvěřitelných kontrastů. V jednu chvíli se budete procházet po uličkách gotické čtvrti a zároveň v dálce uvidíte ultra moderní výškové budovy.
S prohlídkou Barcelony můžete začít hned nejznámějším místem, a to bulvárem “Rambla”, který najdete mezi přístavem a náměstím „Plaça de Catalunya“ (náměstí Katalánska). Na této ulici určitě nebudete sami. Potkáte tu spoustu turistů, ale i místních. Ulice je živá ve dne, i v noci. Je tu spousta restaurací, malých obchůdků, různých muzikantů, prodavačů květin nebo nelegálních prodejců čehokoliv. Nedívejte se jen na bulvár, ale na okolní domy. Je tu vidět obrovský kontrast, a to právě mezi jednotlivými budovami. Vedle historických nádherných budov tu stojí luxusní, ale i sešlé hotely, restaurace a obchody. Na konci této ulice, kousek od přístavu, vás přivítá velká socha Kryštofa Kolumba, která je vidět už z dálky.
Den začněte v tržnici La Boqueria
Procházku po hlavním bulváru udělejte během dopoledne, abyste si na něco dobrého ke snídani nebo svačině zašli do jedné z místních tržnic. Návštěvu si naplánujte na všední den nebo sobotu, protože v neděli mají tržnice zavřeno. Nejznámější tržnicí je La Boqueria. Je současně nejblíž hlavního bulváru, takže byste ji neměli minout.
Zvenku uvidíte jen malý nenápadný vchod, který vás ale zavede do obrovské budovy, která se zdá být bývalou továrnou. Rozprostře se před vámi naprostý zázrak. Uprostřed celé tržnice je velká kulatá konstrukce se stoly, na kterých vám místní rybáři nabízí nespočet druhů ryb a mořských plodů. V uličkách okolo najdete různé druhy ovoce včetně kelímků s jejich čerstvě vymačkanou šťávou. Všude tu voní klobásky a šunka. Můžete si tu koupit malý papírový kornoutek s nakrájenou sušenou šunkou, abyste si ji dali jen tak na chuť. Nechybí spousta masa a různých druhů plněného pečiva. Dojděte až úplně na konec tržnice a nechte si přímo tam připravit porci mořských plodů nebo si dejte kávu a užívejte si té neuvěřitelné atmosféry.
Projděte si čtvrť „Barri Gottic“
Barcelona je známá svými nádhernými historickými budovami v gotické čtvrti, do které se po cestě od tržnice dostanete. Najdete zde stavby, jako jsou například „Basílica de Santa Maria del Pi„, „Catedral de Barcelona„, „Església de Sant Felip Neri„, nebo nádherný „Palau de la Generalitat de Catalunya„. Nejvzdálenější od hlavního bulváru je pak půvabná „Basílica de Santa Maria del Mar„. Je to spousta budov se jmény, které si většinou nelze tak jednoduše zapamatovat. Proto se do gotické čtvrti vydejte a toulejte se uličkami. Na všechny tyto stavby dozajista narazíte i bez mapy.
Procházka všemi možnými uličkami a návštěvou jednotlivých historických míst unaví, a tak si odpočiňte v nedalekém parku „Parc de la Ciutadella„, kde vás na několika stromech bude vítat několik desítek volně létajících papoušků. Uvnitř parku uvidíte taky památník „Cascada Monumental“ s fontánou nebo „Als Voluntaris Catalans“ s menším rybníkem. Je tam spousta prostoru na to si odpočinout a načerpat další síly.
Směrem k La Sagrada Familia
Z parku se vydejte směrem asi k nejznámější památce „La Sagrada Familia„. Vyrazíte přímo k Vítěznému oblouku (Arc de Triomf), který uvidíte už přímo z parku. Cesta vám pěšky, k hlavní památce, nezabere více než půl hodinky. Vstupenky do La Sagrada Familia rozhodně kupte online na konkrétní datum i čas ještě z domova, a to s několika denním předstihem.
Jakmile dorazíte k budově, jistě pochopíte, proč nekupovat vstupenky až na místě. Čekala by vás opravdu hodně dlouhá fronta. S lístkem v telefonu tak obejdete budovu na druhou stranu, kde si vyčkáte jen tu frontu lidí, kteří už lístek mají. My jsme měli štěstí a čekali jsme tak 5 minut. La Sagrada Familia je vlastně chrám smíření “svaté Rodiny” a stal se symbolem katalánského uměleckého stylu “modernisme” a dominantou celého města Barcelona. Je s ním spjato slavné jméno Antoni Gaudí, který na něm pracoval čtyři desetiletí a dílo není stále ještě dokončeno. Od Gaudího smrti se na díle stále pracuje a konec prací se odhaduje na rok 2026, což bude přesně 100 let od jeho smrti. O La Sagrada Familia by se toho dalo hodně napsat, ale lepší je tento chrám navštívit a vidět vše na vlastní oči.
Barcelona a její tapas
Zážitků i z jediného víkendu v takovém městě jako je Barcelona, budete mít opravdu nespočet. Jediné, co se vám určitě nepodaří, je mít v tomto nádherném městě hlad. Na každém rohu uvidíte restauraci, která vám nabídne “tapas”. Pod pojmem tapas si představte malé talířky nejčastěji se sušenou šunkou, olivami, vyzrálým sýrem nebo klobáskami. Jde o způsob, jak můžete se svými přáteli či rodinou sdílet všechno jídlo na stole společně.
Jenže najít restauraci, kde vám bude opravdu příjemně, z tapas budete nadšeni a neutratíte více, než je nutné, se může zdát v Barceloně oříšek. Jak je známo, turistů v Barceloně je požehnaně, takže majitelé restaurací nemají problém zvýšit ceny tapas až do takové výše, kdy ji alespoň část turistů bude ochotna utratit.
Doporučím vám jednu úžasnou rodinnou restauraci, kde se budete cítit skvěle, dáte si perfektní tapas a k tomu výborné víno. Jmenuje se „La Bodequeta“ a najdete ji na Rambla de Catalunya. Musíte ochutnat talíř s iberskou šunkou („plat de pernil ibèric“), která je opravdu jedinečná. Je z prasat, která se živí žaludy z dubu cesmínovitého i korkového na jihu Španělska. Dejte si k tomu výtečné opečené brambory („patates braves“), různé mořské plody a třeba velice chutné nepálivé zelené papričky („padron peppers“). Na lístku toho objevíte opravdu hodně, tak experimentujte.
Pokračujte k dalším stavbám Gaudího
Pár bloků od restaurace uvidíte další velice známé domy Antonia Gaudího, a to „Casa Milá“ a „Casa Batló„. Oba domy jsou inspirovány přírodou. Domu Casa Milá se přezdívá kamenolom, a to z jediného důvodu. Stavba je vytesaná z přírodního kamene a nemá žádné nosné zdi. Má vlnité fasády, sloupy mají připomínat kmeny stromů a na balkonech jsou rostlinné ornamenty. Když si zaplatíte (opět doporučuji rovnou online s předstihem), veřejně přístupná je její střecha. Druhá stavba Casa Batló je naopak pokrytá třpytivými mozaikovými kamínky a balkony či sloupy zase připomínají například zvířecí kosti nebo masky.
Lanovkou k pevnosti
Jděte hlavní ulicí dál až ke čtvrti „La Barceloneta„, což je oblast hned u přístavu. Projděte se kolem moře nebo navštivte největší evropské akvárium “Aquàrium de Barcelona” s více než 8 000 živočichy a rostlinami. Můžete se projít v 80 metrovém akrylovém tunelu, díky němuž se vám bude zdát, že ryby plavou přímo kolem vás. Kousek odtud uvidíte stanici lanové dráhy Port Cable Car s červenými kabinami (stanice lanovky se přímo jmenuje „Torre Sant Sebastiàů). Ta vás může dovést do stanice „Telefèric“, odkud se pěšky nebo další lanovkou můžete dostat až na pevnost „Montjuïc Castle„. Dnes je to sice Vojenské muzeum, ale z jeho vrcholu je nádherný výhled na celé město Barcelona. Toto místo jsme navštívili až druhý den dopoledne, což po předešlém náročném dni doporučuji i vám.
K večeři třeba šneky
Na pozdní večeři vám doporučuji zkusit se dostat do restaurace „Las Caracoles„. “Zkusit se tam dostat” je správné spojení, protože tady se stojí na stůl dlouhá fronta. Restaurace založená v roce 1835, kterou navštívil ne jeden slavný člověk. Vyzkoušejte jejich typické jídlo, kterými jsou, už podle překladu názvu, šneci. Nezapomeňte i na paellu nebo na nepřekonatelný hovězí steak s omáčkou Cafe de Paris. Je asi zřejmé, že tato restaurace není zrovna z těch levných, ale jejich menu rozhodně stojí za vyzkoušení.
Odpovědět