Batalha je město ležící asi 11 km od městečka Leiria, ve kterém jsme byli ubytovaní v řetězci hotelů pro byznys, ale patřilo to k těm levnějším variantám. Pro představu, dostanete se tam i z Lisabonu, ale vzdálenost je 110 km. Vždy se snažíme najít takové město, ze kterého můžeme uskutečnit alespoň nějaký jednodenní výlet a netahat s sebou všechny věci. Tímto naším útočištěm byla Leiria, která sama o sobě nemá nic moc krásného, co bychom doporučili navštívit, ale je právě skvělým startovním bodem, odkud můžete na výlet k jeskyním, do města Fátima nebo jako my na výlet do města Batalha.
Na autobusovém nádraží Leiria jsme si koupili za pár EUR lístek na lokální autobus, který směřoval ke klášteru v Batalha. Bohužel v autobusech se moc často nehlásí, co je příští zastávka a na jízdním řádu jsme dostali pouze hlavní zastávky, kterými jsme projížděli. Museli jsme tedy koukat a snažit se přečíst názvy zastávek až při příjezdu autobusu na každou zastávku. Jakmile jsme po cca 15 minutách uviděli nádhernou a obrovskou stavbu, věděli jsme, že jsme na místě.
Při příjezdu začalo docela pršet, tak jsme si řekli, že klášter zatím počká a vlezli do jedné z portugalských kaváren, kterých je ve všech městech fakt hodně. Kolikrát jsme si říkali, proč je v těch kavárnách plno i ve všední dny po celý den. Asi tu lidé moc nepracují:) Po vypití našeho oblíbeného a tradičního nápoje „galao“ (káva s mlékem) jsme se i přes poprchávání vydali prozkoumat náš cíl – klášter Batalha. Tento klášter byl zapsán v roce 1983 do Seznamu Světového dědictví UNESCO.
Klášter Batalha, aneb klášter Panny Marie Vítězné
Slovo batalha znamená v překladu bitva. Klášteru tak i přes jeho odlišný název (Mosteiro de Santa Maria da Vitéria aneb klášter Panny Marie Vítězné) začali lidé říkat klášter Batalha. Důvodem byl slib, který pronesl portugalský král Jan I. před velkou bitvou s lidmi z Kastilie. Pokud Portugalsko zvítězí, nechá na počest vyhrané bitvy postavit klášter zasvěcený Panně Marii.
Architektura kláštera se střídá od pozdní gotiky, přes manuelinský sloh (už jsme viděli v Lisabonu), až po renesanci. protože samotný klášter byl postaven 6 významnými staviteli a jejich žáky. Dozvěděli jsme se, že tzv. manuelinský sloh vznikl vlastně díky nedodržování zásad toho, jak mají vypadat gotické stavby. Stavitelé včleňovali do gotické stavby spoustu exotických prvků a prvky lidové kultury. Díky nim jsou tyto stavby unikátní.
První kam vstoupíte je vysoký kostel, do kterého je vstup zdarma. Hned před vámi na zemi si všimnete hrobky stavitele tohoto kostela. Pokud si koupíte lístek za myslím 6 EUR, uvidíte zbytek jak kostela, tak dalších dvou budov. Určitě to za to stojí. Přímo v kostele v pravé místnosti (Capela do Fundador) vstoupíte vlastně do takového mauzolea. Uvidíte tam místnost plnou hrobek králů Portugalska s jejich ženami a dětmi. Znít to takhle hodně zvláštně, ale hrobky jsou opravdu architektonickými kousky.
Na vaší prohlídce vás čeká i Claustro Real, kde najdete křížové chodby, nádhernou zahradu, kašnu, plno odlišně zdobených sloupů a hlavně místo, které je hlídáno vojáky. Najdete tam památník padlých portugalských vojáků z 1. světové války. Dokonce jsme přišli akorát včas na výměnu hlídky. Byl to zážitek!
Musím ale říct, že to nejhezčí nás teprve čekalo. Došli jsme k poslední, bohužel nedokončené stavbě. Jmenuje se přímo Capelas Imperfeitas, která se začala stavět v 15. století, ale nedokončila se. Je to vlastně osmiboká rotunda se sedmi šestihrannými kaplemi. V rozích jsou obrovské pilíře, která drží celou stavbu. Každý kousek je do naprostého detailu vyzdoben. Návštěvu nedokončené stavby jsme si opravdu užili.
O architektuře kláštera Batalha se poměrně detailně dočtete na Wikipedii.
Za stálého poprchávání jsme se vydali na cestu z Batalha zpět do Leira. Odtud nás už čekal předposlední přesun, a to do města Setúbal, kde jsme den a půl strávili na pláži a pak se vydali zpět do Lisabonu a do ČR. Už se těšíme, až zase někam vyrazíme!
Odpovědět