Norsko – země, do které by se chtěl podívat snad každý cestovatel. Já měl tu příležitost, a tak se s vámi můžu dnes podělit o své dojmy.
Moje kroky se ubíraly nejdříve do Osla. Přes hlavní město jsem ale cestoval hlavně do Bergenu. Návštěvu norské metropole jsem si nechal až na závěr své cesty. A o té zase někdy příště. Pro cestu letadlem nemohu nedoporučit norskou nízkonákladovku Norwegian Air. Trochu jsme při cestě s kamarády nedomysleli, že letiště, na které jsme přistáli není poblíž vlakového nádraží, takže nás čekala ještě přibližně hodinová cesta na Oslo S (centrální nádraží). Tak na to pozor, pokud nemáte mezi spoji 6 hodin jako my.
Bergen – první den
Pro cestu z Osla do Bergenu jednoznačně doporučuju vlak. Cesta trvá sedm hodin, ale nebudete litovat ani minutky. Výhledy se postarají o veškerou zábavu na palubě. Malebné domečky v okolí hlavního města Norska, obrovská jezera, hory (vlak vystoupá až do 1200 metrů nad mořem), divoká údolí (když vlak skálou zase spadne). Je to takové Norsko v kostce a určitě byste si ho neměli nechat uniknout.
Ať už v Bergenu (na konečné stanici) využijete Couchsurfing (jako my u studentů Erasmu na koleji Fantof), nebo složíte hlavu jinde, počítejte s mětskou hromadnou dopravou (tramvaj – Bibanen) a ideálně lístkem na 24 hodin, pokud neplánujete pobyt třeba na týden.
Bergen je někdy nazýván jako hlavní evropské město deště. Po jeho návštěve pochopíte. V roce 2007 zde pršelo téměř tři měsíce v kuse. Průměrně zde ročně naměří přes 200 deštivých dní. Při konverzaci místní Norové při vzpomínce na rok 2007 přiznávají, že tehdy už začínalo jít do tuhého. A že už i jim, kteří jsou zvyklí, začínalo být trochu smutno. Proč to ale píšu. Cesta do Bergenu (a obzvlášť na podzim) vyžaduje nepromokavé oblečení a ne jenom jednu vrstvu. Dvoje boty jsou samozřejmostí, stejně jako spousta materiálu s nápisem GoreTex. Nepodceňte to a nenechte si zkazit výlety počasím. My v Bergenu strávili 3 dny a celých 72 hodin pršelo. Při pozorování místních taky zjistíte, že déšť není výmluva a to prakticky pro nic.
Samotný Bergen je sice druhé největší město Norska, ale centrum proběhnete opravdu za chvilku. Hlavní pozornost doporučuji věnovat tzv. Bergenskému fjordu, kde najdete typické severské domečky a odkud taky vyplouvají vyhlídkové lodě k dalším přírodním úkazům. Kdo se nevypraví na pozorování dalších fjordů, projde staré město za dvě až tři hodinky. Celé město obklopuje sedm kopců. Tak proč se po toulkami městem na jeden nevypravit? Ten fešák, co je nejblíže starému městu, se jmenuje Fløyen. Kdo by byl unavený, může využít pozemní dráhu, jinak cesta nahoru vede přes park, kde potkáte desítky běžců v opravdu jakémkoliv počasí. Když řeknu, že nahoře fouká silně, bude to jen slabý odvar. To prostě musíte zažít a nebo mít štěstí. Výhled na svítící město je úchvatný a kdo by náhodou dostal po výšlapu pohodovým a povídacím tempem (90 minut nahoru, 60 minut dolů) hlad, vrchol nabízí restauraci.
Bergen – druhý den
Druhý den (nebo ten s lepší předpovědí) doporučuju vylézt na nejvyšší kopec v okolí Bergenu. Jmenuje se Ulriken a na vrcholu budete přesně 643 metrů nad hladinou moře. Cest, na nichž můžete výstup zahájit je několik – my zvolili tu u lanovky, ale tou se klidně můžete vrátit. Všechny jsou v podstatě stejné a žádná není výrazně těžší/lehčí. Pokud výstup podstoupíte za deště (pravděpodobnost tak 90%), půjdete nahoru občas proti proudu vody. Jinak je terén zvládnutelný v pohorkách a jen na konci na vás čeká několik metrů lan na přidržení. Ale jsou tam spíše kvůli větru, který s vámi bude trochu házet ze strany na stranu. Na fotku celého Bergenského fjordu si počkejte až na vrchol, ačkoliv se hezké pohledy na město budou otvírat každou chvilku. Na nejvešším místě nad Bergenem v sezóně (léto) na turisty čeká restaurace s obchůdkem se suvenýry. Opět apeluji na dobré a vážně nepromokovaé oblečení. Vrcholové počasí bylo na začátku listopadu opravdu pekelné.
Z vrcholu vede několik stezek směrem dále od Bergenu, dokonce jedna přes další kopec jako okruh, ale i samotní Norové je doporučují chodit pouze v období červen – srpen. Kdo vyšel nahoru cestou podél lanovky, doporučuju pod vrcholem odbočit doleva a horu při scházení obejít. Ti, kdo tuhle cestu po úbočí šli, by měli pokračovat rovně a sestoupit naopak pod lanovkou.
Na závěr malá rekapitulace:
Cesta:
- Tam: Oslo – Bergen (vlak): 599 NOK (studentská cena)
- Zpět: Bergen – Oslo (letadlo): 40 Euro (Norwegian air jen s příručním zavazadlem) – krajinu už jste viděli, nemá cenu jezdit znovu vlakem.
Nezapomeňte na:
- nepromokavé oblečení, včetně dobrých bot
- kreditní kartu – pokud nechcete měnit norské koruny (akceptují ji všude, i v trafikách)
- jestli budete hodně chodit po kopcích, trekové hůlky přijdou určitě vhod
- dobrou náladu – déšť se snažte brát jako samozřejmost a sluníčko jako překvapení :)
Approve
2015-08-25 16:01 GMT+02:00 Disqus :
Super info :) do Bergenu se chystáme v sobotu a neustále sledujeme předpověd :D ale po přečtení toho článku, už ani nedoufám, že bude pěkně :D ale rozhodně super rady a tipy kam se vydat, děkujeme :)
Ahoj Tamaro, super, že se ti Adamův článek líbí, doufám, že jste si Bergen užili !
Paráda! Už víme, kde strávíme léto. Tyhle informace se hodí, rozhodně to pomůže víc než „rady“ od cestovky! Děkujeme! :)