První den, po příjezdu do města Bled, jsme si jen postavili stan v kempu „Camping Bled“ a běželi se hned vykoupat do jezera. To ovšem byla již příprava na den nadcházející, ve kterém jsme plánovali obejít kousek Bledského jezera a navštívit Bledský hrad (slovinsky Blejski Grad), který se doslova majestátně tyčí na skále 130 metrů nad jezerem.
Bledské jezero patří do rodiny jezer ledovcových. Vzniklo roztáním Bohijnského ledovce. Avšak nemá žádný hlavní zdroj napájení. Napájí ho termální prameny na dně jezera. To je také důvodem, proč se řadí mezi nejteplejší jezera alpského typu. My jsme se v něm koupali několikrát a bylo to opravdu super. Voda v jezeře má jemný nádech do tyrkysové barvy a voda je až neuvěřitelně čistá.
Ráno po snídani jsme vyrazili kolem severozápadního okraje jezera. Musíme opravdu uznat, že jezero s ostrovem uprostřed nabízí úchvatné pohledy. Pohled na jezero si vychutnáte i díky Bledskému hradu v pozadí. Bohužel v době naší návštěvy panovaly v oblasti vysoké teploty, což se projevilo relativně silným a všude přítomným oparem, který částečně zakrýval všechny krásy okolí.
Nicméně, obejít si alespoň polovinu jezera je určitě z naší strany doporučeno. Můžete narazit třeba na pěkný jachtařský klub nebo na perfektní pohled na ostrov s pozadím rychle stoupajících hor Julských Alp.
Bledský hrad – strážce města Bled
Bledský hrad se nachází na skalním výčnělku nad jezerem. Sloužil jako perfektní pozorovatelna a případný nepřítel byl zpozorován hned při přechodu prvního hřebene. Do hradu se uchylovali obyvatelé v době nebezpečí. Prudký sráz poskytoval výbornou ochranu z jedné strany, a tak možností dobytí hradu bylo jen málo.
V dnešní době se na hradě nachází hradní restaurace a další turistické cíle, kterými jsou hradní vinný sklep nebo muzeum. Prohlídka hradu zabere kolem hodiny času a můžeme ji doporučit už jen z toho důvodu, že z hradu uvidíte jezero zase v jednom z parádních pohledů. Mimoto se můžete podívat a projít po hradním středověkém ochozu nebo se podívat na dobový obchůdek s prodejem ručně kreslených maleb na ručně vyráběném papíře. Muzeum je spíše pro skutečné fajnšmekry, protože se zabývá hlavně obdobím před naším letopočtem. Z období středověku a dalších období našeho letopočtu expozice příliš nenabízí, takže jsme muzeum prošli, řekněme, svižně. Na hradě se nachází i hradní kaple. Nabízí relativně pěkné stropní malby a jednoduchý oltář.
Vstup do hradu je zpoplatněn. Cena pro jednoho dospělého činí 10 EUR a ještě než se na hrad vydáte, zkontrolujte otevírací dobu, liší se podle měsíců. Před hradem je mini parkoviště, ale doporučujeme nechat auto někde jinde. Už v ranních hodinách bylo relativně plné.
Odpovědět