Na konci měsíce září jsme vytvořili krátký dotazník v Google Docs za účelem získání informací o tom, jak jsou na tom Češi v Kanadě z pohledu platů a zaměstnání v posledních dvou letech 2012 a 2013. Cíleně jsme se zaměřili na poslední dva roky kvůli aktuálnosti. Po uzavření dotazníku jsme se pustili do vyhodnocování a nyní bychom vám rádi přinesli celkové výsledky. Zjišťování se během 7 dnů zúčastnilo 99 respondentů.
Naše první práce v Kanadě
Nejdříve nás zajímalo do jaké první práce v Kanadě obvykle nastupujeme. Podle následujícího grafu vede stavebnictví, řemesla a další pomocné práce. S větším odstupem se drží práce v pohostinství – myšleno customer service v interakci se zákazníky. Jako třetí nejčastější odpovědí se umístilo uklízení, housekeeping a podobně.
Pokud se na stejný graf podíváme ještě jednou a zeptáme se za kolik kanadských dolarů hrubého nastupujeme do oněch prvních pracovních pozic, musíme konstatovat, že nejčastěji za 11 až 18 CAD na hodinu. Nicméně vše závisí na konkrétní situaci a nelze to generalizovat ve smyslu – „když půjdu tam, budu mít to“.
Současná práce v Kanadě
Podle následujícího grafu aktuálně nejvíce dotázaných pracuje ve stavebnictví a řemeslech. Někteří z dotázaných se dostali do vyšší příjmové kategorie nad 20,01 CAD za hodinu. Do vyšších příjmových kategorií spadají také IT odborníci a další obory. V kategorii ostatní jako zubní technici, geodeti a obdobná vysoce specializovaná odborná odvětví.
Dvacet čtyři respondentů z celkových 99 je v Kanadě již déle než rok. Pokud se podíváme kam spadají jejich příjmy a z jakých odvětví zjistíme, že dominantní roli hraje znovu stavebnictví ve vyšších příjmových skupinách. Lze usuzovat, že pokud je někdo manuálně zručný a chce se touto prací živit, bude v Kanadě ohodnocen lépe než v České republice.
Kdo jsou naši respondenti
Celkově se dotazování zúčastnilo 99 respondentů napříč Kanadou. Z toho bylo mužského pohlaví 55 a hezčího pohlaví 41 dotazovaných.
Více než 60 % Čechů v zahraničí pracuje v oboru, ve kterém nepracovali nebo nestudovali v České republice. To plně koresponduje s následujícími informacemi o vzdělání, kde vyučených respondentů je minimum.
V Kanadě dominují dva druhy vzdělání – střední s maturitou a vysokoškolské magisterského stupně. Zajímavá je distribuce v obou nejsilnějších skupinách. Zatímco středoškoláci se soustředili do stavebnictví s podílem více než 50 % (tedy více než polovina maturantů pracuje ve stavebnictví nebo v řemeslech), absolventi VŠ jsou rozprostřeni napříč odvětvími rovnoměrněji a s menší převahou (25 %) u nich dominuje pohostinství, ve smyslu péče o klienty.
Věkové složení respondentů si můžete prohlédnout v následujícím grafu. Sedmdesát respondentů z celkového počtu uvedlo, věk mezi 21-29 a tak tvoří tři nejsilnější skupiny podle věku.
Poslední zjišťovanou informací bylo, v jakém městě se právě respondent nachází. Vzhledem k tomu, kam jsme odkaz na dotazník na internetu umístili, s drtivou převahou více než 80 % zvítězil Vancouver. Ostatních více než patnáct destinací jsme spojili do kategorie Ostatní – objevovaly se města Calgary, Montreal ale i vzdálená území na severu Kanady.
Dotazovaných jsme se také ptali, zda se museli za svou současnou prací stěhovat – pouze deset dotazovaných odpovědělo, že ano. Což je pro všechny, kteří mají zájem se podívat do Kanady, jako my, velké plus.
Foto: Sebastian Sikora – CC 2.0 BY
Ahoj Arone, jasně :) opravíme to. Díky za upozornění, že to přestalo fungovat! Poprosíme o trpělivost, oba jsme teď dost vytížení! Díky, Pavel
Zdravím, k článku sem se po pár letech vrátil, bohužel grafy již nejsou zobrazeny, mohu poprosit o nápravu? Díky