Jedete-li na delší cestu, můžete uvažovat nad přerušením placení zdravotního pojištění. Zdravotní pojištění placené z vaší mzdy slouží pro hrazení veškerých ošetření v České republice. To vám bude za hranicemi jaksi k ničemu.
Přerušit zdravotní pojištění je výhodné, pokud pojedete na delší dobu než 6 měsíců. Pokud budete pendlovat po Evropě tak to nemá příliš smysl, protože po vstupu do ČR jste v ten okamžik nepojištěni, což by se vám nemuselo vyplatit.
Přerušit zdravotní pojištění je možné velice jednoduše pomocí formuláře na internetu. Ten najdete na stránkách vaší zdravotní pojišťovny – u OZP například zde. Budete muset odevzdat vaší kartičku pojištěnce, za ní dostanete dočasnou, nedej bože, pokud byste museli k lékaři.
Teď to nejdůležitější. V každý okamžik kdy budete mimo ČR a budete mít přerušené placení zdravotního pojištění, tak musíte být jakýmkoliv způsobem pojištěni. Jinak vás po návratu čeká nemilé překvapení v podobě nutnosti doplatit celé pojistné včetně penále. Tudíž přerušujete-li od 20. dne měsíce, pojistěte se raději několik dní před a vždy udržujte přehled, jestli nemáte někde díru několika dnů v celém pobytu.
Pokud již tedy přerušíte a vrátíte se do půl roku od data přerušení, bohužel budete muset doplatit pojistné za těch šest měsíců včetně penále také. Důvod jsem nedohledal nikde, ale jistě nějaké vysvětlení bude existovat.
Až se vrátíte ze zahraničí, je třeba se znovu do pojištění vrátit do 8 dnů od příjezdu a pojišťovna po vás bude chtít doložit, že jste byli po celou dobu pojištěni u nějaké například komerční pojišťovny.
Pokud byste rádi, aby vás někdo z příbuzných přihlásil na zdravotní pojištění předem, než se vrátíte nebo přesně v den kdy se vracíte, není to možné ani s plnou mocí ověřenou notářem. To je možné jen, pokud byste toho vy osobně nebyli schopni, např. byli byste v kómatu a bylo vhodné vás převézt do ČR.
Poslední důležitou informací je, že tyto informace platí zejména pro pojišťovnu 207 – OZP. Proto si raději ověřte jak je to u vaší vlastní pojišťovny. Postup se může lišit.