Do Jindřichova Hradce jsme se vydali primárně kvůli čtyřem věcem – zdejšímu zámku, nádhernému Rondelu, fontáně v domě sv. Floriána a úzkokolejné dráze, která přes svůj věk stále slouží běžným pasažérům.
Po zaparkování na jednom z parkovišť jsme se vydali na obhlídku zámku. Bylo pondělí, a tak se prohlídky vnitřního interiéru vůbec nekonaly. My jsme ani do vnitřních prostor nechtěli. To, že bylo zavřeno mělo jednu velkou výhodu – zámek byl prakticky liduprázdný.
Zámku, potažmo městu, dodává na kráse vodní element. Pohled od Velkého Vajgaru přes Malý Vajgar na zámek je hezký a určitě je námětem i pro nespočet pohlednic.
Projděte se jednotlivými nádvořími, podívejte se na starou kruhovou věž ze 13. století, která se dochovala ještě z dob, kdy na místě zámku stál hrad. Nezapomeňte také na ozdobnou studnu na hlavním nádvoří!
Rondel
Po prohlídce zámku si nenechte ujít tak trochu bokem zastrčenou stavbu – Rondel. Renesanční stavba podle návrhu architekta Baltazara Maggi, který zanechal silnou stopu na všech významných jihočeských perlách ve službách Rožmberků – Krumlov, Kratochvíle a další.
Stavba prošla v roce 2012 restaurováním a její zvláštnost spočívá v tom, že hudebníci sedí jakoby pod zemí, jako ve sklepě a průduchy se šíří hudba do prostoru, kde si panstvo může vychutnávat zážitek z hudby.
Fontána v domě sv. Floriána
Po prohlídce zámku jsem zamířili do obchodně-administrativní budovy sv. Floriána, kde se nachází jedna z unikátních atrakcí – speciální fontána nebo spíš aquashow.
Jedná se teprve o druhou fontánu, kde padající voda z trysek, za doprovodu hudby a osvětlení, vytváří zajímavé obrazce z vody. Zvláštní je opravdu to, že jsme zvyklí, že fontány stříkají vodu nahoru a tady opravdu voda padá dolů.
Show probíhá každý den v každou celou hodinu a trvá několik minut. Show můžete shlédnout zdarma od 9 do 19 hodin večer.
Jindřichův Hradec – to jsou taky přeci mašinky!
Na mapě fanoušků železnice není Jindřichův Hradec tučným písmem jen tak pro nic za nic. Vede sem známá úzkokolejná trať s rozvorem 760 mm a délkou přes 70 km v celé své délce.
Tato trať tvoří jakýsi subsystém klasického vlakového spojení a obsluhuje okolní vesnice již přes jedno století. V “Jindřicháči” se musíte dostat ke klasickému vlakovému nádraží a po pravé straně už uvidíte podezřele úzké koleje a ty vás dovedou na stanici tohoto vláčku.
My jsme se úzkokolejkou nesvezli kvůli nedostatku času, ale vy si to nenechte ujít. Musí to být pěkný zážitek. Navíc, když podle jízdního řádu vychytáte kdy pojedete historický parní vlak. Jízdní řád je normálně na stránkách akciové společnosti provozující úzkokolejku.
Odpovědět