Stačí se vydat kolem 25 kilometrů východně od Prahy a dorazíte k přírodnímu parku Kersko – Bory, kde se můžete projít po naučné stezce Bohumila Hrabala. Stezka je nenáročná a vhodná pro všechny.
Přírodní park Kersko – Bory nám připadal jako útulné chatové městečko, které si zamilují všichni houbaři, turisté i cyklisté. Vydali jsme se sem právě kvůli naučné stezce Bohumila Hrabala, která má 13 zastavení a provede vás tak jeho oblíbenými místy.
Kersko jako oblast Bohumila Hrabala
Nejlepším výchozím bodem je obec Velenka, do které se dostanete buď autem nebo autobusem (z Prahy jezdí z Černého Mostu např. autobus 398). Odsud se vydáte přímo do nitra parku, kde na vás bude čekat první zastavení a představení přírodního parku Kersko. Kromě naučné stezky tu můžete vidět i přírodní památky Slatinná louka a Kerské rybníčky, kde je ojedinělý výskyt Čolka velkého.
Ještě, než dojdete k další zastávce naučné stezky, budete mít po pravé straně Hrabalovu hájenku. Je to ta hájenka, kterou jste viděli ve filmu Slavnosti sněženek. Můžete se tam stavit na kance se šípkovou omáčkou nebo se zelím, ale bohužel, jak už to tak se slavnými místy bývá, bez rezervace se tam o víkendu nenajíte. My jsme taktéž nepochodili, tak jsme se vydali po naučné stezce dál.
V ateliéru Kuba najdete i knihy, které jinde nekoupíte
Druhou zastávkou je lesní ateliér Kuba, kde se zastavte a podívejte se do něj. Je to malý, roztomilý obchod s keramikou, knihami Bohumila Hrabala a zároveň funguje jako keramická dílna a prostor pro výstavy. Aktuální program výstav a různých kurzů najdete na jejich stránkách. V obchodě samozřejmě nechybí spousta keramických koček, které Bohumil Hrabal tolik miloval.
Od lesního ateliéru dojdete k Svatojosefskému prameni, přičemž jeho voda je nazývána Kerka. Přímo vedle zastřešeného pramene najdete Restauraci U Pramene. Původně se jednalo pouze o klubovnu Československého ovocnářského zahrádkářského svazu, ale postupem času se stala hospodou nazývanou Domeček. Tady už bylo volněji, takže toho kance se šípkovou omáčkou jsme si dali tady :) A musím konstatovat, se zelím je prostě lepší!
Další ze zastávek je Hrabalova chata, kterou tu roku 1965 Bohumil Hrabal koupil a trávil tu svůj volný čas. Kousek odtud uvidíte místo, kde se ve filmu Rudolf Hrušínský opírá o plot a pozoruje ne příliš oblečené tenistky jedoucí kolem na kole, přičemž ho jeho paní posílá pást ovce. Naučná stezka vás dovede dál k Menhiru, poté k litinovému kříži, kde stála původně kaple Božího těla.
Tyto zastávky jsme vynechali a vydali jsme se rovnou ke dvěma památným borovicím Krásná Pepina a Švarná Tonka. Od roku 2007 tu už stojí pouze Krásná Pepina, protože Švarnou Tonku zasáhl orkán Kyrill. Příběh o těchto dvou památných borovicích si už ale na místě musíte přečíst sami. :) Stezka dál vede přes Kerské rybníčky až do další obce Třebestovice, kde končí. Až sem jsme se nevydali a těsně přes Kerskými rybníčky jsme odbočili a vrátili jsme se k Velence zpět.
Informace k naučné stezce
Chceme upozornit, že stezka není příliš dobře značená a vypadá to, jak když po cestě narazíte na různá značení. Takže, ačkoliv jsme neprošli všechny zastávky, a nepřišlo nám, že bychom se zase až tak moc toulali, ušli jsme určitě kolem 14 km. Píšu to z toho důvodu, že na cedulích je psána délka celé naučné stezky jen 7 km. Trasa je ale opravdu snadná a po rovině, žádné stoupání zde nečekejte.
Kersko je velice klidná a příjemná oblast k procházce a odpočinku. Nevíme jak v létě, ale na konci podzimu jsme tu moc lidí nepotkali, za což jsme byli rádi. Nejrušnějším místem je již zmíněná Hrabalova hájenka. Návštěvu oblasti Kersko doporučujeme, a to primárně těm, kteří se chtějí projít a nebýt rušeni milionem dalších lidí.
Odpovědět