Už v minulém článku o Českém Švýcarsku jsme se do tohoto malého prostoru na hranicích s Německem téměř zamilovali. Proto neuplynul ani půl rok a i přes nulové venkovní teploty jsme vyrazili do srdce české části – Mezní Louka.
Náš plán byl na tři dny se zase přesunout do tohoto skalnato-lesnatého ráje severovýchodně od Hřenska přesněji do osady Mezní Louka. První den jsme chtěli navštívit Bastei v Německu zhruba někde mezi Pirnou a Bad Schandau. Pak jsme se chtěli vydat směrem Mezní Louka, ubytovat se a udělat sedmikilometrový okruh na skalní hrad Šauštejn.
Druhý den jsme měli v plánu přesun do Jetřichovic, které leží jenom několik kilometrů od Mezní Louky a tam přes Mariininu vyhlídku dojít naž na Rudolfův kámen. Pak zrelaxovat duši a tělo v sauně v hotelu a v lázních v Bad Schandau.
Třetí den jen projít křížem krážem Bad Schandau a jet zpět domů. Plány bohužel bývají jen odhady, a tak i do našeho plánu zasáhla vyšší moc. A to v podobě sněhu, který přes den roztával a pak přes noc zmrzl. Tudíž se ze všech stezek staly neschůdné klouzačky i v pohorkách. Proto jsme museli náš plán operativně upravit. Z prvního dne jsme vynechali výlet na Šauštejn a vyrazili jen do Bastei.
Skalní most Bastei
Jedná se o mostní konstrukci vestavěnou do skalních věží tyčících se nad údolím, kde klidně a tiše šplouchá naše největší řeka Labe. Most pochází z roku 1851, kdy nahradil starou dřevenou variantu.
Jedná se o jednu z nejnavštěvovanějších atrakcí Saského Švýcarska. Tudíž v létě očekávejte poměrně velké množství turistů. Pokud si přivstanete, tak se těm největším davům můžete vyhnout.
Doprava
Autem
Pokud pojedete z Hřenska, tak vás čeká zhruba 30 km jízda autem směrem na Bad Schandau a dále přes Porschdorf až k záchytným parkovištím. Pokud jedete po dálnici směrem od Prahy, tak na ní zůstaňte, jeďte směrem na Drážďany a až v Německu uhněte výjezdem číslo 6 – Pirna, pokračujte dál přes Pirnu a Lohmen až do cíle.
Přímo na místě jsou dvě odstavná parkoviště. Jedno je hned za poslední odbočkou z hlavní silnice a k samotnému mostu dojdete 3 km procházkou. Druhé je v létě dost přeplněné, ale je umístěné opravdu několik set metrů od mostu.
Stání na tři hodiny stojí 3 eura. Automat nebere karty, zato přijímá bankovky.
Vlakem / lodí
Vlakem můžete jet z Děčína přes Bad Schandau a vystoupit Kurtort – Rathen. Již od stanice vlaku Bastei uvidíte. Pomocí loďky přívozu se dostanete na druhý břeh a výšlapem z městečka se dostanete k hradu.
Loading map...
Mezní Louka
Mezní Louka je malá osada sestávající jen z několika málo domů. V podstatě se jedná o křížení turistických cest a hlavní silnice na Jetřichovice. Tudíž je tu hotel Mezní Louka, hotel U Fořtů (o kterých jsme napsali recenzi), turistické informace a také kemp. Jak U Fořtů tak na Mezní Louce je hotelová restaurace. I v nedaleké Mezní je také možnost se ubytovat nebo najíst.
Mezní Louka je tak ideální pro turisty jako základní tábor. Lze odsud po červené vyrazit na Pravčickou bránu a pak se vrátit nebo jít dále po červené až na rozcestí „Tři prameny“ a tam jít po žluté zpět a na rozcestí Mezná se dát zpět do Mezní Louky.
Osada Mezní je vzdálená asi 1,5 kilometru od osady Mezní Louka a může sloužit jako vstupní bod do velmi známých soutěsek na řece Kamenici, ty jsme loni v létě také navštívili – fotky a další informace najdete v článku o Pravčické bráně.
Dalším, velmi pěkným, turistickým místem, které můžete z Mezní Louky navštívit je kamenný hrad Šaunštejn, který jsme měli v plánu dobýt nyní v zimním období, ale jak už asi tušíte, kvůli počasí a ledovce kam se podíváš, jsme to nedali.
Pokud disponujete vozem nebo velkou výdrží, můžete se vydat do Jetřichovic a odtud vyrazit na okruh okolními skalami.
Bad Schandau
Naším náhradním plánem byla prohlídka města Bad Schandau. Toto městečko hned za česko-německými hranicemi, které bylo založeno ve 14. století, je známé svými lázněmi, polohou u vstupu do Saského Švýcarska nebo také historickou tramvají, která vás zaveze k výchozímu bodu v jádru Saského Švýcarska. Kromě toho se ve městě nachází původně rybářská osada Postelwitz s typickými domy, centrum s pěkným náměstím a výtahem, který vás vyveze na náhorní plošinu odkud je skvělý výhled na Labe a celé Bad Schandau.
My jsme jeli autem a zastavili jsme na samém okraji Bad Schandau a tak první, na co jsme narazili, byla právě vesnička Postelwitz. Kousek odtud je také umístěn známý výtah. Jízdné tam a zpět je za 2,8 EUR.
Postelwitz
První zmínky o původně slovanské osadě rybářů, kameníků, raftařů a loďařů pocházejí z roku 1443. Uvidíte zde typickou techniku stavby domů.
Tramvaj v Kirnitschtal (Kirnischtalbahn)
Tramvaj vedoucí do samotného srdce Saského Švýcarska byla uvedena do provozu roku 1898 a funguje dodnes. Jedná se o jedinou tramvajovou úzkokolejnou trať, která má zároveň zastávky na území národního parku a to z ní dělá unikátní kombinaci podmínek, která se jinak hledá velmi těžko.
Od finální stanice můžete vyrazit na další túry po německé části oblasti nebo jen kousíček k malým vodopádům.
Cena jednosměrné jízdenky je 5 EUR. Proto je asi výhodnější kupovat si za 8 EUR denní a nemusíte nic řešit. Jízdní řád jsme s Katkou nafotili, stačí si vyhledat váš čas.
Odpovědět