Minulou sobotu nemělo být příliš hezky, ale doma jsme sedět nechtěli, a tak se naším cílem stala známá budova hospitalu Kuks. Jedná se o objekt vyvedený ve vrcholném baroku. Lze to poznat i na detailech v samotném interiéru a sochách ctností a neřestí, které uvidíte na prohlídce objektu. Není obvyklé, aby sochaři zpracovávali takové detaily, jakými jsou například krajky oblečení.
Celý komplex Kuksu se rozkládá na obou stranách řeky. Každý si to hned neuvědomí, protože jedna část byla zničena velkou vodou a původní zámeček vyhořel a následně stržen. Do dnešních dnů se tak dochoval hospital, který je položený na kopečku přes řeku. Druhou část komplexu připomínají kamenné schody, které vodě ani zubu času neodolaly.
Kuks se skládá ze dvou křídel a kaple uprostřed, dále pak ze zahrady s květinami a bylinkami. Konec celého komplexu ukončuje hřbitov, který tak symbolizuje konec cesty člověka na tomto světě.
Druhá nejstarší lékárna ve střední Evropě
Kuks byl před dvěma lety rekonstruován a je ve skvělé kondici. Doporučujeme zainvestovat svůj čas a peníze do hlavní prohlídkové trasy. Uvidíte, co je ostatním návštěvníkům ukryto v útrobách budovy. Mimo jiné navštívíte druhou nejstarší lékárnu ve střední Evropě, která přestala sloužit svému původnímu účelu až s úprkem nacistických vojsk z českého území. V lékárně uvidíte cenné nádoby máčené býčí krví, které uchovávaly nejednu bylinu pro budoucí pacienty, ale i různé váhy a hmoždíře na přípravu preparátů.
Další zajímavostí v lékárně je také koňská hlava s pravým rohem narvala, který tak symbolizuje jednorožce. Lékárna, jakožto poslední místnost celé prohlídky, je naprosto úžasná. Cena hlavní prohlídkové trasy je 100 Kč pro dospělé.
Po prohlídce Kuksu a zahrad můžete zamířit do přilehlé restaurace Na Sýpce. Sedět se dá jak na zahrádce, tak uvnitř. Jádro nabídky představuje tradiční česká kuchyně. Mají zde Wi-Fi a vše pohodlně zaplatíte kartou. Restaurace tak nabízí vše, co si turista 21. století může přát.
Po obědě jděte po žluté trase z jihozápadního rohu zahrady po panství pána z Kuksu a zakladatele hospitalu Františka Antonína Šporka. Trasa má pár kilometrů a provede vás panstvím a výhledy na něj. Po cestě najdete infotabule, které vás seznámí s historií daného místa, případně okolí.
Cesta na Kuks
Jaký výchozí bod pro výlet na Kuks znovu uvádíme Prahu. Ideální je cesta po dálnici na Hradec Králové, kde uhnete směrem na Jaroměř a dále na Trutnov. Cestou na Trutnov nesmíte minout odbočku doleva za čerpací stanicí Pap Oil. Tato odbočka vás zavede rovnou na placené parkoviště. Parkovné na celý den činí 40 Kč.
Mžanský pivovar Lindr
Výlet bez piva je jako den bez jídla. A tak jsme navštívili pivovar mžanský Lindr. Malý pivovar, který by ušel naší pozornosti nebýt zajímavého názvu, stojí minimálně za jednu návštěvu. Milovníci ležáku budou nadšeni, milovníci IPA zapláčou. Nicméně na konzervativním venkově čepovat svrchně kvašené pivo nedává v české realitě zatím velký smysl. Proto se raději pojďme věnovat rovnou pivu.
Každý mžanský ležák má svoje vlastní jméno a je vyráběn lokálně z tradičních surovin. Pivo si zachovává svojí hodnotu díky tomu, že ke konečné konzumaci je podáváno nepasterované a nefiltrované.
Prvním z piv je Mžaňák – plná a hořká dvanáctka. Následuje lehčí a v létě pitelnější desítka Lhoťák, která bez problémů uhasí žízeň nejednoho cyklisty. Specialitkou je Dubák – znovu dvanáctka s tmavším zabarvením díky zrání s dubovou kůrou. Pivo je vyráběno z vídeňského sladu, odkud získává tolik typické zabarvení. Posledním pivínkem je Šípek – desítka obohacená o výluh z šípku. Pivo je klasická výčepní desítka s trochu odlišnou chutí. Liší se i vizuálně díky výluhu ze šípku. Posuďte sami níže. Pivovar dále nabízí i nealkoholické limonády ze své vlastní produkce, což ocení zejména řidiči. Nám osobně nejvíc chutnal Dubák. :)
Odpovědět