Naučná stezka Bílá Opava je trasa, na kterou se chystá spousta turistů po celou dobu turistické sezóny, protože v každém ročním období nabízí zcela odlišnou podívanou.
Kolem Bílé Opavy vede několik turistických tras českého klubu turistů (naučná, modrá, žlutá) a jako již tradičně je cesta perfektně značena. Start trasy je jen kousek od parkoviště Hvězda, odkud se také vyjíždí směrem na Ovčárnu. Jednotlivé trasy (mapu můžete koupit tady, nebo vám stačí Mapy.cz) se liší prakticky jen tím, že se dělí u Ovčárny – jedna směrem právě na Barborku a další druhá větev přímo na Ovčárnu.
My jsme se vydali po modré značce k Barborce, což je jedna z horských chat v okolí Pradědu, ve které se můžete posilnit jídlem i pitím, abyste měli energii na další objevování okolí. Trasa cesty vede jednou z nejkrásnějších částí Jeseníků. Postupně potkáte čím dál větší počet mostků a narazíte i na různá schodiště, které vám pomohou ve zdolávání výškových metrů.
Nevýhodou trasy je její dlouhodobá popularita mezi turisty, takže pokud se chcete vyhnout davům, vyrazte na túru hned časně z rána. Pokud předešlý den pršelo, dávejte opravdu pozor kam šlapete, protože to na některých částech bude hodně klouzat.
Trasu si můžete prodloužit
Svůj výlet můžete velice snadno prodloužit. Buď můžete pokračovat směrem na Praděd, zpět na Hvězdu přes Ovčárnu nebo třeba na Petrovy kameny. Pro ty, kteří mají rádi delší pochody, existuje varianta jít ke Švýcárně a dál do Červenohorského sedla. Je to docela solidní prodloužení délky vaší trasy, takže si raději dobře naplánujte den a svoje síly.
Samotná Bílá Opava pramení jen kousek od Pradědu a je napájená i okolními potoky a potůčky, které jí dodávají na nižších částech toku větší sílu. V samotném potoku najdete na toku Bílé Opavy také tzv. hrnce, které možná znáte z šumavské Vydry nebo i z jiných míst. Hrnce se vytvářejí po tisíce let a výjimečně pěkné jsou zejména v zimě, kdy hrnce pokryje sníh a ty jsou pak ještě výraznější.
Odpovědět