Pár praktických rad se do Portugalska jistě bude hodit. Je to stát v Evropě. To ho ještě nestaví do pozice, že byste se neměli alespoň lehce připravit.
Rada 1 – Jazyk a dorozumívání
Hned po příletu do Portugalska, např. do Lisabonu, nebudete mít žádný problém s komunikací. Většina lidí v Lisabonu umí alespoň pár slov anglicky, takže se vždy dohodnete.
Zkusili jsme mluvit i velmi špatnou portugalštinou. Byl to pro nás docela oříšek, protože portugalština není jako angličtina. Pro nás to byla poměrně složitá řeč. A pokud jsme se tak snažili domluvit, většinou to bylo kvitováno s povděkem spolu s přechodem do angličtiny.
Je to podobné jako u nás, když se cizinci snaží mluvit česky. Jsme si vědomi obtížnosti jazyka, kterým mluvíme, proto přecházíme rychle do angličtiny. To nám přišlo podobné v Lisabonu.
Mimo Lisabon je komunikace závislá na tom, na koho narazíte. V hotelech a hostelech lidé obyčejně mluví anglicky. Jinde si s portugalštinou a jejími základními výrazy musíte poradit. Hodí se možná překvapivě základy španělštiny.
Jak jsme se dozvěděli později, portugalština a španělština je prý tak nějak navzájem pro oba národy pochopitelná. No a samozřejmě nesmíme opomenout kreslení, ukazování a předvádění. To je mezinárodní řeč kdekoliv.
Rada 2 – Placení
Měnou Portugalska je už nějaký ten pátek Euro. Proto je ideální si nějaké před cestou vyměnit. Obchodníci přijímají platební karety bez problém a tak lze říci, že v tomhle ohledu je na tom Portugalsko dobře. Kartou jsme platili v hostelech, restauracích, supermarketech, vlakových i autobusových zastávkách.
Jediný problém, který jsme měli byla jedna rezervace přes Booking.com. Nešla uhradit na dálku, ale na místě jsme už zaplatili bez problémů. Takže jednu kartu Visa a pro jistotu jednu MasterCard a budete naprosto v pohodě.
Překvapila nás ještě jedna věc – v lékárně nemůžete platit kartou. Připravte se tedy na to, že pokud budete potřebovat koupit cokoliv v lékárně, musíte vytáhnout hotové peníze.
Rada 3 – Restaurace
Jídlo v restauracích můžeme doporučit spíš na pobřeží, kde dostanete lehkou a kvalitní středomořskou kuchyni v podobě ryb a dalších mořských plodů. Ve vnitrozemí to bylo spíše průměrné až podprůměrné. Většinou jsme narazili na smažené věci na oleji plus kopec hranolek. Čestnou výjimkou budiž specializovaná restaurace na hamburgery v Leiria. Inu – hlad je nevypočitatelný.
Pověst restaurací v Portugalsku opravila až návštěva doporučené restaurace v kombinaci s objednávkou čerstvé ryby s lehkou přílohou.
V Lisabonu jsme uvízli dokonce v turistické pasti, kdy po nás požadovali peníze za neobjednané položky a automaticky si na to ještě přidali spropitné. Tudíž v těch nejfrekventovanějších turistických oblastech typu Lisabon nevycházejte z tradiční obezřetnosti jako se to stalo nám.
Rada 4 – Doprava
Doprava nebyla obecně nikde žádný problém. Autobusy jsou levnější než vlaky. Nejmarkantnější rozdíl je viditelný na delších trasách.
Jízdní řády vlakového národního dopravce najdete na stránce www.cp.pt. Webové stránky mají anglickou verzi, proto vyhledávání cen a možných spojení je doslova dílem minuty.
Vlaky v Portugalsku jsou v překvapivě dobrém stavu. Portugalci mají díky evropským dotacím dokonce i rychlovlaky. Z Lisabonu až do pobřežního centra Faro v Algarve se můžete dostat za tři hodiny.
Autobusy zajišťuje kromě národního dopravce Rede-Expressos i další komerční dopravci. My jsme si bohatě vystačili s Rede-Expressos, který obsluhuje snad celé Portugalsko pohodlnými klimatizovanými autobusy s WC. Vyrovná se tak bez problémů svou úrovní českému Student Agency.
Na každém autobusovém nádraží je takový docela dobrý dotykový systém, kde si můžete vyhledat a vytisknout aktuální jízdní řády na místa, kam chcete jet. Pozor však na názvy jednotlivých dnů, protože nepoužívají úplně typický systém Po – Ne jako my v ČR.
Na jízdenkách se setkáte s těmito názvy dnů:
Segunda-feira – pondělí
Terça-feira – úterý
Quarta-feira – středa
Quinta-feira – čtvrtek
Sexta-feira – pátek
Sábado – sobota
Domingo – neděle
Bez znalosti se moc nevyznáte, v tom horším případě tipnete na nějaké výjimky nebo frekvenci spoje.
Rada 5 – Hromadná doprava v Lisabonu a Portu
Lisabonská hromadná doprava se skládá z metra, vlaků, dobových dřevěných tramvají, výtahů, moderních klasických tramvají a autobusů. Obyčejně se v MHD rychle orientuji, ale v Lisabonu jsem byl zmatený jak včela v prosinci dobrých několik hodin. Metro je intuitivní, všude dobře popsané, ale povrchová doprava byla alespoň pro mě jeden velký cirkus.
Až později jsem pochopil, že kamenem úrazu byla špatná mapa. Když nevíte, která zastávka je u té které stavby, kterou chcete vidět, tak těžko zvolíte tramvaj. A mapy zdarma co byly v Lisabonu k dostání byly dost špatný. Takže pokud můžeme doporučit – vybavte se mapou s kompletním značením povrchové sítě.
Porto bylo mnohem srozumitelnější. Mapa byla perfektní, přestože byla zdarma a drtivá většina věcí ve vzdálenosti, kterou lze pohodlně urazit pěšky. O tom jsme se již zmiňovali v článku přímo o Portu.
Doplnili byste nějaké informace? Skvělé – udělat to můžete v diskuzi pod článkem. Článek se nestyďte nasdílet na svém Facebooku, budeme jen rádi :)
Odpovědět