Návštěvu Adršpachu jsme spojili s návštěvou Náchodska, protože je to jedna z nejvíce dokončených částí vojenského opevnění z předválečný dob. Pevnostní systémy byly inspirovány francouzskou opevňovací technologií. Ovšem Češi do ní přidali ještě svůj vlastní um a stavěli pevnosti menší velikosti, které neměly odolávat roky, ale měsíce. Tedy do doby než spojenci pochopí, že Německo je skutečným agresorem a hrozbou a vyhlásí mu také válku. Pevnosti a pevnůstky využívaly techniku boční palby.
My jsme navštívili pevnostní systém u obce Dobrošov jižně od Náchoda. Zúčastnili jsme se také prohlídky dělostřeleckého srubu “Zelený” a podzemím jsme se prošli do pěchotního srubu “Můstek”, který pro celou pevnost sloužil jako velící objekt a řídil palbu všech dalších ať už postavených nebo plánovaných objektů.
Na prohlídce podzemí se dozvíte o technice umístěné na objektech a historii i toho co se odehrávalo po Mnichovské dohodě na řadě objektů opevnění na různých místech republiky. Celá prohlídka je zhruba na jednu hodinu, vstupné je 80 korun a velmi doporučujeme vzít si teplé oblečení do podzemí. I v létě se údajně teplota v podzemí nedostane výše než na 5 – 6 stupňů.
Po prohlídce se můžete vydat ještě na procházku naučnou stezkou Dobrošov, která vás provede okolo všech pěchotních srubů, které tvořily pevnost Dobrošov. Zvládnout se dá, v závislosti na zvolené verzi, za hodinu až dvě hodiny. Okruh je malým kroužkem, takže se pak můžete jednoduše vrátit na parkoviště kousek od dělostřeleckého srubu “Zelený”. Do Dobrošova se dá dostat i veřejnou hromadnou dopravou a to z autobusového terminálu v Náchodě. Trvá to asi 20 minut.
Odpovědět