Po návratu ze Sintry jsme si vyzvedli v Lisabonu naše krosny a vydali se metrem do stanice Jardim Zoológico, odkud nám jel bus do Porta. Cesta z Lisabonu do Porta trvala cca 3,5 hodiny. Lístek nás stál 19 EUR každého. Vlakem se tam dostanete také, cesta je o trochu kratší, ale za lístek zaplatíte cca 24 EUR.
Po příjezdu do Porta asi v 8h večer jsme se ubytovali v jednom z dalších nejlevnějších hostelů :) První dojmy z místa nebyly moc příjemné, ale nakonec to byla dobrá základná blízko centra. Tak jsme to šli radši zaspat.
Porto a jeho objevování
Začali jsme dost netradičně, možná už taky proto, že jsme trošku unavení. Nepřečetli jsme si nic moc v průvodci, neotevřeli mapu a prostě se vydali někudy do centra města poznávat ho bez jakýchkoliv načtených informací. Musím říct, že se nám tento způsob objevování zalíbil. Nikdy nevíte, kam zabloudíte, kde si dáte dobrou kávu a kde se octnete, jakmile zabočíte. Někdy jsme si připadali jako Japonci, kteří jsou známí tím, že nejprve fotí a pak si teprve na internetu vyhledávají, co vlastně za objekty fotili:)
Porto jsem si zamilovala. Je to nejkrásnější město, co jsem zatím v Portugalsku viděla. V době, kdy píšu tento článek už jsme projeli takových 6 měst, tak myslím, že hezčí už neuvidíme. Porto je druhé největší město Portugalska a je nejvíce známé pro svůj poklad – portské víno, které je vyváženo do celého světa. Původně bylo portské víno vyváženo pouze z tohoto města, ale časy se bohužel (bohudík?) mění. Sváželo se po řece Douro, která proudí městem a je snadné si ji splést s mořem. Centrum města Porto bylo zapsáno do Seznamu světového dědictví UNESCO.
Jakmile odjedete z Lisabonu a dojedete do měst jako je Porto, Coimbra nebo Gaimaraes, musíte se připravit na to, že města nejsou placka. Pokud tedy prozkoumáváte centrum Porta, polovina je taková placka, ale druhá polovina která vede k řece už je pěkně s kopce, takže návrat domů není úplně snadný:)
Co musíte v Portu vidět
Rozhodně doporučujeme dojít až k řece, kde uvidíte most Luise I., který spojuje město s druhou stranou, tzv. Vila Nova de Gaia. Na druhé straně se právě pěstuje víno a můžete tu navštívit desítku vinných sklípků, kde můžete portské víno ochutnávat (my samozřejmě taky ochutnali pár skleniček). Most jako takový je zajímavý i tím, že dole jezdí auta, autobusy a lze ho přejít i pěšky. Nahoře na mostě mohou pěší, ale jezdí tam i metro. Dole i nahoře je nádherný výhled na město, takže tam určitě zamiřte.
Když se budete vracet z procházky ve Vila Nova de Gaia, nechte se vyvézt malou lanovkou nahoru, ať nemusíte zpátky tak hodně šlapat do kopce. Lístek vás bude stát 2 EUR.
Pokud nebudete chtít jet lanovkou, projděte se okolo řeky, po tzv. Ribeiře. Uvidíte různobarevné staré domy Muro dos Cobertos da Ribeira, mnoho restaurací, obchodů a můžete se nechat svézt i lodí. Když se vydáte od řeky nahoru, projdete okolo několika památek a rovněž prázdných domů, které mají třeba jen fasádu. Celkově tu narazíte na nespočet rozbitých a starých domů, ve kterých nikdo nebydlí.
Bude to znít zvláštně, ale bude se vám líbit hlavní vlakové nádraží Porto. Jeho název je Sao Bento a je velice známé díky svým modrým kachličkám, tzv. azulejos.
Rozhodně můžeme doporučit Muzeum fotografie – Centro Portugues de Fotografia, ve kterém nemusíte zaplatit ani žádné vstupné. Kousek od něj stojí nejvyšší stavba ve městě Porto a nejvyšší věž v Portugalsku. Jedná se o věž Torre dos Clérigos a měří 76 metrů. Je z ní krásný výhled na celé město. Lístek nahoru stojí 2 EUR.
Podle jednoho blogu jsme našli knihkupectví, na které asi jen tak nezapomenu. Jmenuje se Livraria Lello a má uprostřed veliké dřevěné točité schodiště nahoru, které se na dvou místech rozdvojuje. Není divu, že ho kluk co psal ten blog přirovnal ke schodišti z Harryho Pottera. Dá se tam fotit každý den pouze mezi 9. – 10. dopoledne, takže fotky vám z knihkupectví nepřineseme. Vstupné žádné neplatíte, ale musíte si vystát frontu, protože knihkupectví chce vidět spousta lidí.
Všude ve městě uvidíte domy pokryté azulejos. Hodně viditelný je pak kostel Capela das Almas, který je už na okraji centra, ale překvapí vás četnost modrých kachlích.
Asi nedokážeme popsat, na kterou památku by se měl každý jít podívat, protože nám se líbilo Porto jako takové. Vše zajímavé se dá projít pěšky, takže nepotřebujete použít ani hromadnou dopravu, což nám vyhovovalo.
Parádní článek, celkem jsem si obnovil vzpomínky na Porto. Byl jsem tam přesně před třemi lety a celou dobu nám pršelo, ale i tak to bylo skvělé.
Ještě bych doplnil, že kdo navštíví Porto, tak by si měl dát jídlo se jménem Francesina. Jedná se o několik toastů na sobě, které jsou naplněny masem, klobásou, rozpečným sýrem a vše je přelito pivní omáčkou, do které jsou naházeny hranolky. Zdravé suroviny Francesina neviděla ani z rychlíku. :D
Pak mě ještě bavila pláž na úplném západě Porta, kde se výborně kouká na obrovské vlny a kde lidé z Porta chodí po práci na surf. Když se podíváte na mapu tak je to ta úplně vlevo nahoře. Určitě to nevynechejte, je to tam moc fajn.