Po dobu 30 dnů jsem testoval hodinky LÜM-TEC Super Combat B1 a musím uznat, že až na několik detailů, obstály velmi dobře. Na horní fotografii jsou v kombinaci s outdoorovou bundou Fjällraven Skogso.
Společnost LÜM-TEC je už nějakou dobu na českém trhu, přesto se jí nedostává takové pozornosti, jakou by si zasloužila. Jejich hodinky, mohu mluvit za jeden konkrétní model, podle mě představují solidní kus práce.
V případě modelu Super Combat B1 to platí dvojnásob. Hned jak je dostanete do ruky, upoutá vás pocit, že tyhle hodinky něco vydrží, i když jim dáte zabrat v terénu. A skutečně – pouzdro je titanové, osazené švýcarským mechanickým strojkem s mechanickým natahováním. Vodotěsnost je samozřejmostí.

Mechanické natahování je ve světě „vysoké hodinařiny“ jakýmsi standardem. U levnějších a dostupnějších modelů to ale není vůbec pravidlem. Mně to nevadilo a zvykl jsem si docela snadno. Jediným problémem pro skutečné military nasazení může být právě to, že na pravidelný nátah musíte myslet, jinak jste bez času a případně bez základní orientace určování světových stran za pomoci hodinek. Kdo má military styl rád, ale reálně si na vojáky nehraje nebo jím není, bude dozajista v pohodě.
Docela netradičním prvkem je absence lunety. Prostě kompletně chybí, což u armádně zaměřených hodinek je jemně nečekané. Obyčejně se dá použít jako telemetr nebo pro potápěče jako hlídání zbývající doby ponoru a podobně. LÜM-TEC na tomto modelu celou lunetu odstranil. Nutno dodat, že to není k závadě, pouzdro působí kompaktněji, odolněji a jednodušeji. Tam, kde se obvykle luneta nachází, je jen jemné vroubkování na těle pouzdra. Dohromady s bohatým ciferníkem působí ovšem naprosto skvěle.
Pásek – kámen úrazu
Testované hodinky byly osazeny koženým pevným páskem od výrobce. Perfektně vizuálně padne k celým hodinkám. I detail šroubu, který drží dohromady kožené „oko“ kolem osičky hodinek působí suprově. Výhrady mám k tvrdosti kůže, která může být problémem pro uživatele s úzkým zápěstím, protože bude těžší zasunout jednu část pásku do ok pro zajištění zapínání pásku na druhém dílu.

Ke kovovému zavírání mám ještě jednu výtku a tím je tvar zavírání. Pokud upevníte hodinky na ruku pevněji, pak se bude mírně kov zarývat do vaší ruky. Není to nic, s čím by se nedalo žít, spíš je to prostor pro zlepšení na straně výrobce.
Velmi solidní náhradou tvrdého kožené pásku může být nylonový pásek, který je měkčí a lépe se přizpůsobí tvaru ruky každého uživatele a přidá na armádním vzhledu hodinek. Já osobně tento pásek mám na svých nepoměrně low-endovějších Luminoxech a je to naprostá pohoda, co se pohodlí, odolnosti a pevnosti týče.
Ciferník je vyveden v černo-bílo-červené kombinaci. Čísla jsou pěkně bílá na černém podkladu a skvěle čitelná. V noci vám se čtením pomůže technologie MDV Technology (MDV – Maximum Darkness Visibility), která zajistí skvělou čitelnost za zhoršených světelných podmínek.
Další recenze vybavení nebo ubytování najdete v této sekci.
Verdikt LÜM-TEC Super Combat B1
Tyhle hodinky nadchnou svým jednoduchým a rafinovaným designem každého, kdo touží po hodinkách s nádechem armádního stylu, ale chce je klidně nosit i v sobotu na výletě nebo na nedělním obědě v oblíbené restauraci. Já osobně jsem si LÜM-TEC zapsal jako výrobce, na kterého se lze spolehnout, vyrábí limitované edice a přitom se jedná o hodinky s dostupnější cenovkou, než by se na první pohled mohla zdát.

Odpovědět