V této části popíšu, jaké máme zkušenosti s online žádostmi a jak vypadaly pohovory, které jsme už podstoupily.
Online žádosti
V případě, že chcete pracovat ve společnosti, které už nestačí, že se jí představíte sami osobně v obchodě, ale musíte online zažádat o práci, v dotaznících se objeví takové otázky, které vás celkem i pobaví:) Nestačí totiž jen vyplnit informace o sobě, vložit resumé a motivační dopis – musíte projít i online assessment centrem. V nějakých společnostech na vás vyskočí i 200 otázek a Pavel měl dokonce zkušenost s dotazníkem s omezeným časem na odpovědi :))) Takže když ihned neporozumíte otázce v angličtině, nemusíte stihnout dotazník vyplnit.
Co zatím máme zkušenosti, otázky se týkají z velké části toho, jak byste řešili jednotlivé situace jako člen týmu. Například: Pokud uvidíte, že váš kolega je smutný a nekomunikativní, co uděláte? a) nic, nevšímám si ho, b) řeknu to manažerovi, c) zeptám se ho, co se děje, d) snažím se vyřešit jeho problém. Odpovědi jsem si teď vymyslela, ale něco v tom smyslu.
Další otázky se týkají toho, když uvidíte někoho ze zaměstnanců krást, jak se zachováte. Zeptají se vás také na to, jestli i Vy jste někdy něco ukradli. Dále, jestli jste byli dříve ve vězení, nebo jste v podmínce. Může padnout i otázka typu – jestli by vás znovu zaměstnal Váš bývalý zaměstnavatel a tak dále, a tak dále. Musíte se tedy připravit na otázky týkající se krádeží, nelegálních věcí a řešení situací, které když nastanou, by stejně každý řešil jinak, než je v nabízených odpovědích:)
Pavel měl zkušenost i s matematickými a logickými otázkami – jako jsou čtverce, časové řady a tak dále. Toto assessment trvalo kolem 2 hodin a bylo to na pozici prodejce sportovního oblečení na part-time:)) Takže asi tak. Někdy se člověk fakt pobaví:)))
Pohovory
Pokud už se vám někdo konečně ozve – u toho se na chvilku zastavím… Nepropadejte panice, pokud už měsíc (nebo i déle) v kuse odpovídáte na inzeráty, chodíte po restauracích, posíláte všechno možné, tisknete a kopírujete životopisy, přepisujete životopisy a znovu tisknete a znovu kopírujete…..a stále vám nikdo ještě ani neodpověděl, že vás nechce. Jak jsme tak zjistili, je to tady naprosto normální.
Samozřejmě záleží, jaké máte štěstí (někdo má práci hned napoprvé, někdo za týden, někdo hold za delší dobu), jestli přijedete v sezóně nebo ne a hlavně, jestli chodíte i do školy. Což byl náš případ – mít školu do 14h každý den a mít tedy možnost pracovat například až od 15h do večera, ale ne přes noc, protože potřebujete vstávat do školy – není úplně nejlehčí začátek pro hledání práce. Ale taky to nějak jde:)
Takže, pokud se vám někdo ozve s tím, že vás pozve na pohovor, máte na chvíli alespoň lepší pocit:) Já mám zkušenosti jen s pohovory do pohostinství, takže budu psát jen o tom. Pohovor probíhá celkem standardně, takže vás nic moc nepřekvapí. Jde o to dobře se představit, vychválit se do nebes, říct zkušenosti a možnost, kdy můžete pracovat.
Tady bych poradila, ikdyž mě maminka učila abych nikdy nelhala, trošku si vaší historii přikrášlit:) Mluvím vážně. Neříkám, abyste si vymysleli, že umíte vařit a 20 let jste dělali v restauraci, ale je dobré si trošku přidat k tomu, co už umíte. Pokud totiž řeknete na pohovoru na servírku pravdu o tom, že jste v restauraci nikdy nepracovali, ale hrozně byste rádi, věřte mi, že dají přednost někomu, kdo řekne, že pracoval:) Moje první zkušenost na pohovoru, kdy jsem říkala čirou pravdu!
Také se nebojte, pokud vaše angličtina není úplně na perfektní úrovni. Většina lidí vám tady řekne, že mluvíte skvěle a že neví, proč chodíte ještě do školy si angličtinu vylepšit. Jsou tady zvyklí na to, že tu žije spoustu lidí, kteří nemají angličtinu jako svůj mateřský jazyk.
Co jsem zažila, pohovory probíhají na přátelské úrovni a přijde vám, že vás prostě musejí vzít, jak se hezky usmívají. Někdy se vám stane, že si vás chtějí předem vyzkoušet, než vás vezmou. Může se jednat o hodinu práce u nich, nebo třeba 2 dny. A hlavně – ne vždy je tato „zkouška“ placená. Já na takové zkoušce byla. Placená nebyla, ale trvala jen hodinu, takže se to dalo přežít. Jen je dobré vědět, že to že vám nezaplatí, je tady nelegální.
Asi je nepůjdete nikam udat, ale je dobré to vědět a rozmyslet si, jestli chcete jít na zkoušku na 2 dny, které jsou neplacené, když vám potom mohou říct, že mají někoho lepšího. Na prvním pohovoru mi totiž takové 2 dny zkoušky nabízela jedna šéfka restaurace. Na nich jsem nebyla.
No a pokud už na nějakou zkoušku jdete a pracujete dobře, úspěch je na dosah:) Jen se toho nebát. Takže hodně štěstí všem, co právě hledají nebo se hledat teprve chystají. V jednom z našich další příspěvků vám napíšeme, jak to je i s naší prací:)
Odpovědět