Baví tě psát? Jedeš do Kanady a chceš psát blog i kdyby pro své nejmilejší? Povíme ti co to obnáší.
Já: „Hele, pojď, budem psát blog o Kanadě až tam budem.“ Katka: „Ty si se ale fakt už zbláznil!“ Takhle asi nějak začala první konverzace o tomto blogu. Katka měla zase jednou pravdu. Opravdu jsem se zbláznil, protože jsem neměl ani ponětí kolik času tomu nakonec budu věnovat. Přijít po škole nebo po práci domů a zasednout za stroj a psát není vždy úplně jednoduché. Občas se ale zadaří a vy píšete a píšete a píšete, až se s hrůzou v očích proberete z tranzu a zjistíte, že vstáváte za pět šest hodin. Čelíte technickým problémům a brikulím, které musíte pořád řešit, aby váš blog fungoval aspoň slušně. Občas se vám stane, že článek si vyžádá cca. 10 – 15 hodin práce a někdo vám do komentáře napíše, že je váš článek nerelevantní a vůbec celý špatně. Přes ty všechny probděné noci a trampoty toho nelituji ani na minutu. A Katka taky ne. I kdyby nic jiného, vytvořili jsme si poměrně pěkný deníček co jsme dělali v Kanadě.
Jak tedy začít ten „blog“
Ještě pořád čtete? To je dobře. Je vidět, že máte určité odhodlání psát blog. My vám povíme jak jsme začali my a co budete potřebovat.
Blogovat na zdarma dostupných platformách nebo na vlastním placeném hostingu?
Ač se to nezdá, ale hned na začátku do toho vstoupí peníze. Musíte se rozhodnout jestli chcete investovat do svého vlastního webhostingu nebo budete fungovat jen volně dostupných alternativách. Vše má své výhody a nevýhody.
Volně dostupné možnosti
Zdarma je vám k dispozici Blogger od Google. Což je velmi povedená platforma. Nemusíte si moc lámat hlavu s technickými věcmi, prostě si uděláte Google Account. Přejdete na adresu Bloggeru, přihlásíte se a vytvoříte za pár minut blog. Podobné to bude se systémem Tumblr – hodně populární. Další možností je WordPress.com což je předinstalovaná verze WordPressu (vysvětlíme později). Pokud bychom chtěli zůstat v domácích vodách, můžeme jít například na Blog.cz. Jistě najdete celou další řádku systémů ve kterých můžete mít blog zdarma pokud budete googlit „blog for free“ nebo něco obdobného.
V samotném začátku bude všechno skvělé. Za pár minut máme postaveno a celý svět čeká na úder do první klávesy, při stisknutí tlačítka „Publikovat“ slyšíme ovace a špunty od šampusu lítají kolem hlavy. Po určitém čase se však stane, že vzhled už není tak skvělý jako byl. A v tom pravém panelu byste potřebovali to a to. No a ta lišta tam nahoře, safra, ta tam byla od samého začátku? Dyť je pekelně hnusná a navíc nedá se s ní hnout. Zkrátka po nějaké době pokud píšete a píšete začne řešení zdarma ztrácet dech. Pokud je to ovšem váš první počin ve světě blogování, chcete sdílet fotografie a moc se nestarat. Je to jasná volba.
„Placené“ řešení v uvozovkách
Přesně touto cestou jsme se vydali my, tady na kanadaonline.cz. Taky jsem stál přesně před tím samým rozhodováním. A zvolil jsem svůj vlastní webhosting. Má to několik předpokladů – za A – jste ajťák a rozumíte tomu, nebo jako já, jste typ člověka „hračička/vrtal“. Jsem prostě problem-solving personality – mám trpělivost se šťourat a hrát si s nějakým pluginem nebo hočico nastavením hodiny, načíst si články a recenze jak na to a pak to zbastlit. No a když to čirou náhodou nevyjde, tak zítra je taky den. Pokud se tedy vydáte touto cestou čeká vás technicky těžší cesta (koupě, instalace, údržba, opravy, apod.), zato budete mít otěže pevně v rukou a blog bude cvičit jak vy budete pískat.
Jaký hosting si vybrat
Když jsme hledali nějaký vhodný hosting kam umístit web vybírali jsme mezi více a nakonec vítězně skončil webhosting společnosti WEDOS. Za 25 Kč měsíčně bez DPH získáte hosting s neomezeným prostorem pro svůj blog. A že jsme toho využili, náš blog má zatím 3,5 GB. Pravda musím uznat, díky vysokému rozlišení fotografií, které jsme sem postupně vkládali. Ale i tak se to jistě bude hodit. Druhou věcí je neomezený provoz – můžete si nahrát a stahovat neomezeně dat sem a tam.
Bohužel jsem potřeboval něco změnit v nastavení webhostingu a musím přiznat, byl jsem v koncích. Fakt už jsem nevěděl a tak jsem kapituloval a šel na helpdesk WEDOSu. A musím říct, že jejich přístup byl vstřícný a pořád je i když potřebuju nějakou prkotinu tak mi pomohou. Nebo alespoň nasměrují k řešení. Tedy závěrem – webhosting společnosti WEDOS mohu jen pochválit a doporučit ostatním. WEDOS je nyní mezi českou TOP 10 poskytovatelů.
Blog musí mít svou URL adresu
Pokud jste se rozhodli založit svůj vlastní blog na platformě, která je zdarma pak se vám nabízí možnosti adresy třetího řádu automaticky – tedy něconěco.blogspot.com nebo něconěco.tumblr.com, většina řešení zdarma má tu funkci, že když si zaplatíte svojí hezkou adresu druhého řádu – tedy např. něconěco.cz nebo něconěco.com, můžete ji použít i pro toto řešení zdarma. Tuto možnost najdete většinou někde v nastavení. Jsem si 100% jistý, že ji umožňuje Blogger a Tumblr na 90% také. Pokud budujete blog na vlastním webhostingu tak je pro vás nová adresa vlastně nutností. Jelikož já jsem koupil webhosting od WEDOS, nebylo nic jednoduššího než jít k WEDOSU i pro doménu. Doména .CZ stojí 125 Kč bez DPH na rok a doména .COM je k mání za 165 Kč bez DPH. Cena je to super a je více než konkurenceschopná.
Pokud si nejste jisti, WEDOS nabízí sedm dnů na vyzkoušení webhostingu. Pokud vám nebude sedět. Vrátí vám peníze. Ale nemyslím si že by to byla častá situace. Moje zkušenost je skvělá.
Administrace a správa blogu
Když už máme doménu, webhosting tak je vhodné se podívat po něčem jak budeme blog spravovat. Hledáme tedy CMS (Content Management System). Je jich celá řada Joomla, Drupal apod. Ty se však víc hodí na statické webové stránky společnosti nebo něco obdobného. Velmi silný a mocný CMS je WordPress a ten využíváme na kanadaonline.cz i my. Snadno se ovládá, snadno se instaluje a šlape jako hodinky.
A teď už „jen“ psát
Zvládnutím technického zázemí vlastně celý blog začíná. Musíte vymyslet téma článku. A napsat ho. Na kanadaonline.cz píšeme většinou po večerech, o víkendech a po nocích. Přes den se většinou najdou i nějaké ty jiné kratochvíle jako práce, jídlo, apod.
Závěrem
Pokud jste to dočetli až sem a pořád vám nechybí elán a nadšení do psaní, jste na dobré cestě si založit blog a stát se i třeba hvězdou internetu. Ten absolutní základ jsme si představili. To jak to děláme my tady na kanadaonline.cz.
Odpovědět