Všichni, kdo cestují, si rádi odvážejí minimálně svoje fotografie z cest ve svých fotoaparátech jako záznam svých zážitků. Jak už nám digitální technologie umožňují, nastřádáme i za relativně krátkou dobu na naší dovolené relativně hodně fotografického materiálu. Pokud jste také ti, kteří nechtějí o svoje snímky za žádných okolností přijít, měli byste na následujících řádcích zbystřit.
Já jsem se posledních několik týdnů věnoval výzkumu možností, jak fotografie nebo jakýkoliv jiný druh dat zálohovat, aby opravdu přečkaly jakékoliv nástrahy našeho moderního života.
Nedobrovolně mě k tomu donutily okolnosti, kdy jsem si bohužel musel projít ztrátou veškerých dokumentů a archivovaných dat za posledních devět let mého života. A jen obrovskou náhodou jsem byl uchráněn od ještě větší ztráty – tedy ztráty všech fotografií, které jsem kdy nafotil. Tisíce fotografií v různých formátech včetně editačních poznámek z různých koutů světa.
Nafocení všech fotografií by mi zabralo určitě několik měsíců cestování, tisíce kilometrů na cestách a desítky tisíc korun na cestovních výdajích. Proto bedlivě čtěte následující řádky a raději investujte zlomek toho, co bych musel já v případě ztráty jednoho externího disku, na kterém jsem zatím ukládal všechny fotografie.
Vítězná kombinace pro zálohování a archivování fotografií i jiných dat by se dala jednoduše shrnout nastavením 2 + 1. Jedná se o kombinaci vašeho počítače nebo notebooku společně s externím diskem. Posledním dílkem skládačky by měl být cloud nebo-li vzdálené úložiště, které automaticky synchronizuje obsah notebooku s cloudem.
Vítězná kombinace 2 + 1
- Notebook – primární úložiště
- Disk – sekundární úložiště
- Cloud – digitální KPZ
Čtěte více: Jak založit profil na AirBnB, využít ho na plný pecky a zažít úžasnou zkušenost
Tato trojkombinace by měla zajistit jak bezpečnost, tak pohodlí při používání. Notebook je základ – primární úložiště, se kterým můžeme běžně pracovat bez složitého připojování apod. Data jsou zde uložená hned po ruce na nějakém velkém disku, kde jsou data organizována v hierarchii, která je vám dobře známá, a tak je práce s daty jednoduchá a také přehledná.
Externí disk o dostatečné velikosti (např. 1 TB = 1 000 GB) slouží jako záloha dat uložených na notebooku pro případ, že vám primární úložiště odejde, zničí se nebo vám notebook ukradnou. Jediné co to vyžaduje, je pravidelné kopírování nových dat na externí disk.
Já osobně používám 1 TB externí disk WD Passport. Zatím jsem se dostal na 20% využití i při započtení měsíčních záloh všech tří webů, které provozujeme. Cena na heurece ukazuje, že se nejedná o super velkou investici a je v řádu maximálně dvou tisíc korun.
Naprosto ideální je udržovat externí disk fyzicky na úplně jiném místě než je váš notebook – např. u rodičů v bytě, v kanceláři nebo v úplně jiném bytě. V případě vloupání jsou obě zařízení jasným cílem číslo jedna a přijít o obě úložiště najednou nechceme.
Chce to samozřejmě trochu cviku a přemýšlení nad tím, kdy jste naposledy co a kam nahráli. Ale ta námaha za to stojí. V neposlední řadě bude mezi zálohami nebo pravidelnými kopiemi delší časový rozestup, takže nebudete mít na externím disku vždy 100 % dat. To je daň za benefity, které tím získáte.
Cloud – digitální KPZka pro fotografie
Cloud je pro pokročilého uživatele doslova digitální krabička poslední záchrany. Cloud používám ze dvou důvodů – je to jednoduché a hodí se to i na cestách.
Jednoduchost oceňuji hlavně v tom, že se o nic moc nemusím starat. Nahrávám fotky prostě do jedné složky v notebooku a malý prográmek se už postará za mě o to, aby všechny fotografie nahrál postupně do “obláčku”. V případě krádeže notebooku a zničení externího disku mám stále ještě data uložená na nějakém vzdáleném serveru. Stačí rychle odpojit spárované ukradené zařízení od úložiště a je vyhráno.
Výhodné je to i z hlediska cestování. Dejme tomu, že jste na týdenní dovolené a všechny vaše fotografie nosíte zatím jen ve fotoaparátu. Při absenci jakéhokoliv jiného zařízení není nad možnost připojit foťák k PC v hotelu či hostelu a nahrát vše do cloudu. V nouzi nejvyšší tak můžete uvolnit i místo na vašich fotoaparátech nebo paměťových kartách.
Pokud reálně uvažujete nad zřízením cloudového úložiště, otevírá se vám relativně bohatá a široká paleta cloudových služeb. My vybíráme ty největší a nejznámější.
- Dropbox – v základu máte možnost získat 2 GB místa, není to mnoho, ale úložiště je fajn, nabízí širokou podporu platforem (Windows, Apple, Linux, Android, iOS), které podporuje. Verze zdarma se dá rozšířit za 9,99 USD měsíčně na velikost 1 TB.
- Google Drive – Google poskytuje svým uživatelům zdarma celkem 15 GB. Těchto 15 GB úložiště sdílí pro služby Drive (dokumenty), Gmail (email) a Photos (knihovna fotografií). Fígl tkví v tom, že pokud necháte Google optimalizovat velikost vašich fotek na určitý rozměr, tak je nezapočítá do těchto 15 GB. Teoreticky máte tedy neomezené úložný prostor, nicméně s relativně omezenou kvalitou fotografií. Google též poskytuje placené varianty úložiště. Dvě verze, které přichází v úvahu pro běžné uživatele je 100 GB za 1,99 USD za měsíc a pak druhá – 1 TB za 9,99 USD za jeden měsíc.
- Microsoft OneDrive – Microsoft se chová podobně jako Google. V základu nabízí 15 GB místa a samozřejmě ho lze výrazně rozšířit o mnoho dalších GB místa za poplatek. Navíc vám nabídne omezený kancelářský balíček Office zdarma.
- Box.com – zdarma pro osobní použití nabízí 10 GB za nulový poplatek a rozšířit lze až na 100 GB za 8 USD za měsíc.
- Amazon.com – má zajímavou nabídku hlavně právě pro cestovatele. Nabízí zdarma neomezené množství fotografií. A k tomu 5 GB zdarma pro video a pro ostatní typy dokumentů.
- Koupě vlastního diskového místa například u WEDOS Disk – pokud chcete hodně řešit bezpečnost dat z hlediska fyzického umístění úložiště, můžete se obrátit na českého poskytovatele hostingu WEDOS, který také nabízí “cloud”. Zdarma 10 GB a nejdražších 1 TB stojí 300 Kč měsíčně. Ceny jsou to tedy v podstatě dost lidové. A přitom jsou vaše fotografie doma v ČR “na obláčku” v malebném jihočeském městečku Hluboká nad Vltavou kousek za Českými Budějovicemi.
Alternativy úplně zdarma a bez práce
Dnešní technologie jdou dopředu, troufnu si říci, mílovými kroky a technologie IoT se rychle prosazují. To je jeden z důvodů, proč dnes již řada fotoaparátů má zabudovaný modul GPS a také Wi-Fi.
Takže pokud nejste fotomaniaci, tak si bohatě vystačíte s takovým fotoaparátem, chytrým telefonem s Androidem nebo iOS a profilem na Facebooku.
Funguje to tak, že se chytré zařízení spáruje s fotoaparátem (např. s Panasonic Lumix LX100 nebo Olympus Stylus 1s) a pak už nebrání nic tomu, abyste mohli snadno uploadovat fotografie ze svých cest do alb na Facebooku. Samozřejmě je tu možnost ukládat fotografie i v telefonu, ale obával bych se mírně kapacity úložiště v telefonu.
Druhou velmi low-cost variantou je dobrý fotoaparát v mobilním telefonu s mobilní aplikací Google Photos nebo Flickr. Takovým telefonem který vám za dobrých světelných podmínek poskytne dobrou obrazovou kvalitu srovnatelnou s levnými kompakty je celá řada – vyzdvihneme zde určitě iPhone (některé snímky na blogu byly pořízeny právě takovým typem zařízení).
Google Photos, jak již bylo řečeno, poskytuje 15 GB místa a když ho využijete jen pro vaše fotky, poskytuje opravdu pěknou alternativu. Má fajn prostředí, automatický upload, možnost organizace do alb, příběhů, základní možnosti editace a mnoho dalšího. U Google je možnost vysloužit si volné místo také za vlastní aktivitu. Můžete se připojit do programu Local Guides, kde uživatelé, kteří nasbírají 200 bodů za recenze různých míst, fotek, apod. obdrží 1 TB místa zdarma po dobu dvou let.
Pokud vám Google Photos nevyhovuje, protože nemáte Google účet, tak je tu možnost využít aplikace Flickr a účet, který nabízí v základu opravdu velkorysou nabídku 1 TB úložného prostoru. Zase jsou tu možnosti organizace, pokročilé sdílení nebo základní editační nástroje. Flickr můžu jen doporučit pro digi fotografy, protože je to určitě velmi zajímavá nabídka, která by neměla zůstat bez povšimnutí.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv cestu, jak uchovávat v bezpečí svoje data a fotografie, držte se jednoho důležitého pravidla – zálohovat, zálohovat a ještě jednou zálohovat.
Líbí se vám tento článek? Nebo máte k němu nějaký dotaz? Přidejte ho níže v diskuzi, rádi odpovíme. Sdílejte ho také na Facebooku a Twitteru nebo i kdejakých internetech.
Foto: Rick – CC BY 2.0
Odpovědět