Druhý den po příletu na Maltu jsme se vydali na průzkum hlavního města Valletta. V podstatě se technicky vzato nedá říct, že byste vyjeli z jednoho města a pak zase do dalšího zajeli, ale spíš je Valletta centrální a nejstarší částí aglomerace, která se utvořila okolo hlubokých zálivů.
Hned ráno jsme se pomocí trajektu, který odplouvá hned od autobusových zastávek Sliema Bus Terminus, dopravili na okraj hlavního města Valletta. Jízda trajektem, kromě nevšedního zážitku, je opravdu nejrychlejším způsobem, jak se do centra města dostat. Zpáteční lístek vyjde na 2,80 EUR pro jednoho (červen 2016). Katamarán, který přepravu zajišťuje, jezdí i přes jasný jízdní řád relativně nepravidelně, ale až do pozdních večerních hodin vyjma neděle, kdy je doprava zkrácena. Pozor také, kdy na Maltu zavítáte. Dělí se letní a zimní jízdní řád.
Co musíte vidět ve městě Valletta?
- třída Triq-il Repubblika
- Velmistrovský palác – budovu parlamentu a prezidentský palác
- konkatedrálu Sv. Jana
- Mishar-il Repubblika
- Caffe Cordina
- Casa Rocca Piccola
- budovu maltské burzy
- zahrady Il-Barrakka ta‘ Fuq
Ve Vallettě vystoupíte dole u moře a po krátkém výstupu do kopečka se před vámi začnou otevírat malebné uličky starého města. Doporučujeme zahnout při první příležitosti směrem doprava a po několika ulicích zase doleva. Jednak se vyhnete hordám turistů snažících se vyškrábat co nejrychleji na hlavní třídu, ale také budete moci objevovat někdy i liduprázdná zákoutí hlavního města.
Po odbočce vpravo a pak zase zpět směrem vlevo, se dostanete na ulici jménem Triq-il Repubblika. Ta je nejhezčí s nejvíce obchůdky a kavárnami, a také okolo ní leží nejvíce historických pamětihodností, které je pěkné si prohlédnout. Ideální směr prohlídky je od hlavní brány města u ruin opery dále směrem ke špičce poloostrova, kde leží pevnost Fort St. Elmo. Tedy od vnitrozemí směrem k moři.
Pokud nestojíte o hlavní památky, ale chcete se v klidu kochat, schovejte mapu a telefon, nasaďte si sluneční brýle, zvedněte hlavu a doslova cíleně blouděte malebnými uličkami. My jsme to tak na chvíli udělali a objevili jsme polorozpadlé domky, nádherně ošlehané kostelíky zabudované do běžných bloků domů i pevnostní systém na špičce poloostrova.
Ani na hlavních památkách neuděláte chybu. Nejkrásnější je dozajista konkatedrála Sv. Jana řádu Johanitů, který je jednak vybaven nádhernou kostelní věží hned s trojicí hodin, ale také velmi bohatým vnitřním zdobením.
Vstup stojí pár eur, ale vzhledem k tomu, že jsme tam šli v neděli a věřící zde aktuálně praktikovali svou víru, tak jsme raději jen na pár sekund nakoukli a zase odešli. Takže fotografii na našem blogu bohužel neuvidíte, každopádně stojí na 120 % za návštěvu. Konkatedrála je velmi bohatě uvnitř vyzdobena, i když zvenku byste řekli, že patří mezi ty jednodušší nebo chudší.
Dále v doporučeném směru najdete Velmistrovský palác. To je budova parlamentu zároveň s prezidentským sídlem a zbrojnicí v jedné budově, a to hned naproti krásného italského velvyslanectví. Velmistrovský palác je hned v sousedství náměstí Mishar Il-Repubblika, které má za sebou v pozadí národní knihovnou Malty.
Na tomto náměstí uvidíte snad 100 slunečníků, ty všechny patří k vyhlášené kavárně Caffe Cordina. My jsme si zde dali přestávku s kávou, pastizzi a notnou dávkou vody. Ceny nejsou lidové, ale ani vám neudělají díru do rozpočtu, pokud cestujete na budget. Doporučujeme pastizzi s hráškem. Více o maltské kuchyni najdete již brzy v článku od Katky.
Potom, co si posedíte a prohlédnete Velmistrovský palác, tak se můžete z mírného kopečka vydat dál po hlavní třídě. Ta už začne připomínat spíše klasickou ulici, než něčím významnou třídu. To ovšem nevadí, protože vás přivede k Casa Rocca Piccola. Jedná se o malý palác ze 16. století, který obývá jedna z mála posledních šlechtických maltských rodin. Můžete jít na prohlídku. My jsme nemohli. Na dveřích bylo napsáno, že je prostě zavřeno a basta. :) Možná to bude tou nedělí. :)
Valletta během své dlouhé historie prošla fortifikací, ať už to bylo z dřívějších dob nebo to provedli v pozdějších dobách Britové, tak je to na městu jako takovém jasně patrné. Zrovna u města Valletta je to nejvýraznější díky pevnosti Fort St. Elmo, která opanuje špici poloostrova. U francouzského velvyslanectví najdete zase pro změnu dvě historická děla.
Díky naší profesní deformaci jsme se nemohli nezastavit hned vedle francouzského velvyslanectví u budovy místní burzy cenných papírů. Budova působí velmi nenápadným dojmem.
Hned opodál, v městském parku Il-Barrakka ta‘ Fuq (Upper Barrakka Gardens), zase můžete vidět hned celou baterii masivních děl a dělových koulí namířených směrem na sever na “Tři města”.
Zahrady jsou návštěvnicky velmi zajímavé. Jednak vám poskytnou skvělý výhled na velký přístav nedaleko, ale také jsou nástupním místem pro výtah, který vás sveze desítky metrů dolů, odkud se dá volným krokem po rovině pokračovat na další trajekt směrem do “Tří měst”, která jsou také fortifikována – Birgu, Senglea a Cospicua. Ale o tom si už řekneme v dalším článku.
Odpovědět