Jakmile navštívíte město Vlašim a jeho zámecký park neuvěříte vlastním očím. Čínský pavilon uprostřed České republiky? Ano, je to tak.
Vlašim jako taková vás pravděpodobně extrémně nenadchne, ale zámecký park, zámek a samotná zámecká brána stojí za to. Z Prahy se dostanete za lehkou hodinku z autobusového nádraží Roztyly na nádraží Vlašim. Stejně tak z vlakového nádraží Praha vlakem s jedním přestupem v Benešově. K samotnému zámečku od pěkného nádraží je to tak na 20 – 25 minut chůze.
Zámek Vlašim a park
Zámek Vlašim a park můžete navštívit kdykoliv během roku. Během víkendů je zámek otevřen v hlavní sezoně od května do září. Cena za vstup za osobu je 50 Kč.
Jakmile opustíte zámek a vydáte se na prohlídku poměrně velkého parku, nezapomeňte si vyfotit u vchodu orientační mapu. Jinak taky nemusíte projít všechna podstatná místa. My jsme se toulali, a taky to dopadlo na výbornou. Park patří k nejzachovalejším parkům ve střední Evropě, takže bude určitě na co se dívat. Kdysi byl celý park plný malých staveb, bohužel většina z nich zubu času neodolala vůbec a jsou fuč. Naštěstí, několik se zachovalo. Tou nejhezčí stavbou je čínský pavilon.
Čínský pavilon
Pavilon byl postaven v roce 1788 a několikrát byl přestavován až do dnešní podoby. Není tedy možné ani znaky na pavilonu přečíst, protože jejich tvar byl neustálými přestavbami ovlivňován. Ale samotný pavilon je jinak v perfektní kondici. Na každé špičce střechy je umístěn malý zvoneček, který při větru cinká.
Možná se ptáte proč se zrovna Vlašim ve Středočeském kraji stal domovem čínské pavilonu. Koncem 18. století bylo moderní mít nějaké artefakty z Asie. Obecně se jednalo o dobu, kdyby byla Asie in. Takže ani prvky asijské architektury nemohly chybět v zámeckém parku, který chtěl být stylový nebo-li in.
Po procházce parkem docela vyhládne, takže se hodí vědět, že na nádvoří zámku Vlašim jsou poměrně dobře ukryté dveře dobrého restaurantu „U Blanických rytířů„. Restaurant vede někdo, kdo ví co dělá, takže se dobře najíte v příjemném prostředí.
Odpovědět